با سلام به همه همراهان سایت طراحی نوین ، امروز مقاله ای تحت عنوان آموزش جعبه ابزار ایلوستریتور-Illustrator Tool Box (پارت دوم ) را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم امیدواریم که مورد استفاده شما کاربران قرار بگیرد . در این مقاله قصد داریم به معرفی جعبه ابزار ایلوستریتور-Illustrator Tool Box بپردازیم و به امید خدا پس از آشنایی و تسلط کامل بر نرم افزار ایلوستریتور-Illustrator در آینده به طراحی های پیچیده با نرم افزار ایلوستریتور-Illustrator میپردازیم.   ?


طراحی ست ادرای و کارت ویزیت

آموزش جعبه ابزار ایلوستریتور – Illustrator Tool Box (پارت دوم)

نرم افزار ایلوستریتور-Illustrator

به طرفداران فتوشاپ خواندن مقاله های زیرا را توصیه می کنیم  :

کلیدهای میانبری که شما از انها اطلاع ندارید !!!!!

آموزش جامع منوهای برنامه فتوشاپ

آشنایی با جعبه ابزار فتوشاپ به صورت جامع 

آموزش پانل Adjustment در فتوشاپ

آموزش Blending Option فتوشاپ

تنظیمات ابزار براش (Photoshop Brush Tool) در فتوشاپ

طراحی لوگو

کار با ابزار shape در فتوشاپ ( part 1 )

کار با ابزار shape در فتوشاپ ( part 2 )

Part 1

لازم به ذکر است پس از اتمام بررسی ابزارهای موجود در جعبه ابزار ایلوستریتور به تنطیمات هر ابزار خواهیم پرداخت .

قبل از شروع مقاله باید ذکر کنم که آموزش جعبه ابزار ایلوستریتور-Illustrator Tool Box پارت بندی می باشد .

در پارت قبلی با چندین ابزار در محیط برنامه ایلوستریتور آشنا شدید ، حال در این پارت به ادامه یادگیری سایر ابزارها می پردازیم :

Polygon Tool : دارای شش زیر گزینه می باشد . از هر یک از ابزارهای موجود در این قسمت برای رسم Shape استفاده می کنیم :

Rectangle Tool : برای رسم یک مستطیل از این گزینه می توانید استفاده کنید .

Rounded Rectangle Tool : برای رسم یک مستطیل با گوشه های گرد از این گزینه می توانید استفاده کنید .

Ellipse Tool : برای رسم یک دایره از این گزینه می توانید استفاده کنید .

Polygon Tool : برای رسم یک چند ضلعی از این گزینه می توانید استفاده کنید . جهت کم و اضافه کردن ضلع می بایست روی آیکن این ابزار دابل کلیک نمایید و در کادر محاوره Polygon به قسمت side بروید و تعداد اضلاع را وارد کنید .

Star Tool : برای رسم یک ستاره از این گزینه می توانید استفاده کنید . جهت اضافه و کم کردن تعداد مثلث های ستاره می بایست پس از رسم بدون رها نمودن ماوس از کلیدهای جهت دار بالا و پایین استفاده کنید .

Flare Tool : برای ایجاد حالت پخشدگی نور می توان از این گزینه استفاده نمود . در بخش های بعدی به بررسی تخصصی این گزینه خواهیم پرداخت .

PaintBrush Tool :  تا حدودی همانند ابزار براش  (Brush) در فتوشاپ عمل می کند . دارای دو زیر گزینه می باشد :

PaintBrush Tool : همانند ابزار براش عمل می کند . در بخش های بعدی به بررسی تخصصی تنظیمات این ابزار خواهیم پرداخت .

Blob Brush Tool : این ابزار نیز همانند ابزار براش عمل می کند با تفاوت اینکه بعد از ایجاد یک مسیر رنگی توسط این ابزار در ایلوستریتور ، شما می توانید از ابزار Direct Tool برای تغییر مکان Anchor Pointها استفاده کنید ، بعد از اعمال تغییرات گویا که شما یک شیپ ترسیم کرده اید . اما در PaintBrush Tool تنها قادر به جابجایی  Anchor Pointها خواهید بود و نمی توانید مسیر را پهن کنید همانند یک شیپ .

 

Shaper Tool : هنگامی که قصد استفاده از ابزار رسم شیپ را ندارید و می خواهید به راحتی یک شیپ رسم کنید. به فرض مثال قصد ترسیم یک دایره را دارید ابتدا این ابزار را انتخاب کنید و یک شکلی تا حدودی شبیه به دایره ترسیم کنید خواهید دید که نرم افزار ایلوستریتور به صورت اتوماتیک شکل ترسیمی شما را به یک دایره مرتب تبدیل می کند .

Pencil Tool : همانند ابزار Pencil در فتوشاپ عمل می کند .

Smooth Tool : یک خطی را با ابزار Pencil ترسیم کنید خواهید دید که خط کج و نامرتب می باشد حال ابزار  Smooth Tool را برگزینید و روی خط ترسیمی بکشید مشاهده می کنید که خط صاف و مرتب شده است . هر چند مرتبه ای که این عمل را تکرار کنید خط صاف تر می گردد .

Path Eraser Tool : از این ابزار برای پاک کردن مسیرها استفاده می شود . برای درک بهتر یک دایره با استروک ترسیم کنید و بعد شیپ ترسیم شده را در حالت انتخاب قرار دهید و ابزار Path Eraser Tool را انتخاب کنید، حال روی مسیر دایره ای که ترسیم کرده اید ( روی قسمتی از استروک شیپ Path Eraser Tool را بکشید ) این ابزار را بکشید ، مشاهده خواهید کرد آن مسیر پاک می گردد و آن قسمت از دایره شما حالت خط صاف به خود می گیرد زیرا این ابزار نقاط موجود در مسیر را پاک کرده است .

Join Tool : برای اتصال دو نقطه به هم از این ابزار می توان استفاده کرد ، برای درک بهتر این مثال را انجام دهید :

در مورد قبلی گفتیم که یک دایره رسم کنید و قسمتی از استروک یا Path آن را توسط ابزار Path Eraser Tool پاک کنید ، خب حالا دو سط این دایره باز می باشد برای اتصال دو سر باز این مسیر می بایست ابزار Join Tool را انتخاب کنید و از یک سر باز به سر باز دیگر شیپ بکشید خواهید دید که مسیر شیپ بهم متصل می شود .

جهت درک بهتر تصویر ذیل را مشاهده کنید .

ابزار بعدی در  آموزش جعبه ابزار ایلوستریتور-Illustrator Tool Box ابزار های برش شیپ ها می باشد که به بررسی آنها می پردازیم :

بعد از استفاده از این ابزار قسمت های جدا شده به یک شیپ مستقل تبدیل می شود .

Eraser Tool : خب این گزینه نیاز به توضیحی ندارد زیرا همه کاربران با این ابزار آشنا هستند .

Scissors Tool : عمل حذف تنها بر روی مسیر ها یا همان Pathها امکان پذیر است .

Knife : همانند ابزار Eraser عمل می کند. برای ایجاد برش زیگ زاگی بیشتر استفاده می شود .

تفاوت ابزار Eraser و Knife :

ابزار Eraser مانند براش است یعنی می توان اندازه آن را کوچک یا بزرگ نمود .

مسیری که با ابزار Eraser کشیده می شود به طور کامل حذف می شود ولی در Knife شکل به دو قسمت تقسیم می شود .

شکل ذیل را مشاهده کنید.

ابزار  Rotate  و Reflect آخرین ابزار در پارت دوم برای بررسی می باشد .

Rotate Tool :  از این ابزار برای دوران دادن اشکال حول درجه مورد نظر  استفاده می شود . برای استفاده از این ابزار ابتدا آن را انتخاب کنید و در هر ناحیه ای قصد دوران یا چرخش شکل را دارید کلیک کنید و شکل را درگ کنید خواهید دید که حول آن مرکز ایجاد شده شکل می چرخد . برای دسترسی به تنطیماتش روی ابزار دابل کلیک کنید حال در کادر محاوره ای باز شده می توانید زاویه چرخش را دستی وارد کنید و اگر مایل به کپی شدن آن بودید روی گزینه Copy کلیک کنید .

Reflect Tool : از این ابزار برای ایجاد یک کپی معکوس و یا چرخاندن حول یک محور و یا به صورت عمودی یا افقی و یا به اندازه زاویه دلخواه شما استفاده می شود . برای دسترسی به تنطیماتش روی ابزار دابل کلیک کنید حال در کادر محاوره ای باز شده می توانید حالت  کپی معکوس و یا زاویه چرخش را دستی وارد کنید و اگر مایل به کپی شدن آن بودید روی گزینه Copy کلیک کنید

اتمام پارت دوم ، لطفا برای مشاهده ادامه مقاله آموزش جعبه ابزار ایلوستریتور-Illustrator Tool Box به پارت دوم مراجعه کنید .

گردآورنده: فاطمه گنج خانلو _ طراحی نوین

شما دوستان عزیز همواره می‌توانید از فروشگاه طرح های لایه باز ما، به تمامی کارت ویزیت‌ها و ست اداری های لایه باز ما دسترسی داشته باشید.

مشتریان عزیز همواره می‌توانند سفارش های طراحی ست اداری ، طراحی لوگو ، طراحی کارت ویزیت ، طراحی کاتالوگ ، طراحی بروشورو… خود را از لینک های مربوطه ثبت نمایند.

فروشگاه

فروشگاه کارت ویزیت، سربرگ و ست های اداری لایه باز

طراحان عزیز به شبکه طراحان ورژن جدید مراجعه کنند | مشتریان گرامی از همین فرم نامنویسی نمایند