با سلام به همه همراهان سایت طراحی نوین ، امروز مقاله ای تحت عنوان آموزش جعبه ابزار ایلوستریتور-Illustrator Tool Box را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم امیدواریم که مورد استفاده شما کاربران قرار بگیرد . در این مقاله قصد داریم به معرفی جعبه ابزار ایلوستریتور-Illustrator Tool Box بپردازیم و به امید خدا پس از آشنایی و تسلط کامل بر نرم افزار ایلوستریتور-Illustrator در آینده به طراحی های پیچیده با نرم افزار ایلوستریتور-Illustrator میپردازیم.   ?


طراحی ست ادرای و کارت ویزیت

آموزش جعبه ابزار ایلوستریتور – Illustrator Tool Box

نرم افزار ایلوستریتور-Illustrator

به طرفداران فتوشاپ خواندن مقاله های زیرا را توصیه می کنیم  :

کلیدهای میانبری که شما از انها اطلاع ندارید !!!!!

آموزش جامع منوهای برنامه فتوشاپ

آشنایی با جعبه ابزار فتوشاپ به صورت جامع 

آموزش پانل Adjustment در فتوشاپ

آموزش Blending Option فتوشاپ

تنظیمات ابزار براش (Photoshop Brush Tool) در فتوشاپ

طراحی لوگو

کار با ابزار shape در فتوشاپ ( part 1 )

کار با ابزار shape در فتوشاپ ( part 2 )

Part 1

لازم به ذکر است پس از اتمام بررسی ابزارهای موجود در جعبه ابزار ایلوستریتور به تنطیمات هر ابزار خواهیم پرداخت .

قبل از شروع مقاله باید ذکر کنم که آموزش جعبه ابزار ایلوستریتور-Illustrator Tool Box پارت بندی می باشد .

جعبه ابزار ایلوستریتور تا حدود خیلی کمی شبیه به جعبه ابزار فتوشاپ می باشد .اولین ابزار از جعبه ابزار ایلوستریتور-Illustrator Tool Box :

  • selection Tool : کلید میانبر این ابزار V میباشد .

از ابزار selection Tool  برای انتخاب کردن shape ، برای کپی گرفتن shape ها ، جابجایی استفاده می شود . برای جابجایی شیپ ها کافی است شیپ مورد نظر خود را به حالت انتخاب در بیاورید و کلید ALT را پایین نگاه دارید و عمل درگ را انجام بدهید ، به راحتی عمل کپی یا همان Duplicate  را انجام داده اید .

  • Direct Selection Tool : کلید میانبر این ابزار A میباشد . دارای دو زیر گزینه می باشد :

Direct Selection Tool , Group Selection Tool

از ابزار Direct Selection Tool برای انتخاب و تغییر مکان Anchor Point ها استفاده می شود .  به فرض مثال مستطیلی رسم کرده اید و میخواهید آنرا به یک مثل تبدیل کنید ، ابتدا این ابزار را انتخاب می کنیم و سپس روی Anchor Point مورد نظر کلیلک و به سمت داخل درگ می کنیم .

از ابزار Group Selection Tool برای انتخاب یک گروه shape استفاده می کنیم . زمانی که شیپ ها داخل یک گروه قرار می گیرند اگر یک شیپ را تغییر بدهید سایر شیپ های موجود در گروه نیز تغییر می کند ، در صورتیکه بخواهید تغییر تنها بر روی یکی از شیپ های گروه اعمال شود با این ابزار روی شیپ مورد نظر دابل کلیک می کنید و تغییرات را اعمال می کنید بدون آنکه سایر شیپ های موجود در گروه تغییر کند.

  • سومین ابزار از جعبه ابزار ایلوستریتور Magic Wand است . کلید میانبر این ابزار Y میباشد .

از ابزار Magic Wand برای انتخاب شیپ ها استفاده می شود ، تا حدی با این ابزار در فتوشاپ آشنا هستید ولی ابزار Magic Wand در ایلوستریتور همانند فتوشاپ عمل نمی کند ،  این ابزار عمل انتخاب شیپ ها را براساس موارد زیر انجام می دهد :

1 – Fill color ( شیپ های هم رنگ را انتخاب می کند )

2 – Stroke color ( رنگ استروک )

3 – Stroke Weight ( سایز استروک ها )

4 – opacity  و Blending Mode

  • Lasso Tool : کلید میانبر این ابزار Q می باشد .
  • از ابزار Lasso Tool برای انتخاب چندین Anchor Point استفاده می شود . این ابزار را انتخاب کنید و بر روی قسمتی از شیپ که می خواهید نقاطی را انتخاب کنید درگ کنید ، خوب خواهید دید چندین Anchor Point به طور همزمان انتخاب می شود و می توانید با ابزار Direct Selection Tool نقاط را جابجا کنید . لذا باید گفت که با استفاده از ابزار Direct Selection Tool تنها یک نقطه یا Anchor Point را می توانید انتخاب و جابجا کنید و لی با ابزار Lasso Tool چندین نقطه را میتوانید انتخاب و جابجا کنید .
  • ابزار بعدی از جعبه ابزار ایلوستریتور ، Pen Tool می باشد که از ذکر هرگونه توضیحی در ارتباط با این ابزار خودداری می نماییم زیرا این ابزار همانند ابزار پن در فتوشاپ عمل می کند لذا برای آشنایی بیشتر می توانید بهآشنایی با جعبه ابزار فتوشاپ به صورت جامع رجوع کنید .
  • ابزار Type Tool برای درج متون به کار می رود . دارای زیر گزینه های به شرح ذیل  می باشد :

Right – To – Left Type Tool : جز ابزار های جدیدی است که نرم افزار ایلوستریتور اضافه کرده است . در نسخه های قدیمی این ابزار موجود نبود و از زبان فارسی پشتیبانی نمی کرد . با این ابزار به راحتی می توان به درج متون فارسی در Illustrator  پرداخت . متن یک خطی می توانید بنویسید .

Right – To – Left Area Type Tool : جز ابزار های جدیدی است که نرم افزار ایلوستریتور اضافه کرده است . در نسخه های قدیمی این ابزار موجود نبود و از زبان فارسی پشتیبانی نمی کرد . با این ابزار به راحتی می توان به درج متون فارسی در Illustrator  پرداخت . برای تایپ در یک متن داخل یک محدودی بسته استفاده می شود . می توانید متن چند خطی ایجاد کنید .

Right – To – Left Type on a path Tool: جز ابزار های جدیدی است که نرم افزار ایلوستریتور اضافه کرده است . در نسخه های قدیمی این ابزار موجود نبود و از زبان فارسی پشتیبانی نمی کرد . با این ابزار به راحتی می توان به درج متون فارسی در Illustrator  پرداخت .با این ابزار به راحتی می توان به درج متون فارسی در Illustrator  پرداخت . برای تایپ در یک متن داخل یک محدودی بسته استفاده می شود . می توانید متن چند خطی ایجاد کنید .

Type Tool : برای درج متون از چپ به راست کاربرد دارد. متن یک خطی می توانید بنویسید.

Area Type Tool : برای درج متون از چپ به راست کاربرد دارد. برای تایپ در یک متن داخل یک محدودی بسته استفاده می شود . می توانید متن چند خطی ایجاد کنید .

Type on a path Tool : برای درج متون از چپ به راست کاربرد دارد. با استفاده از ابزار پن مسیری را روی ارت بورد ایجاد کنید و با انتخاب این ابزار روی مسیر رسم شده کلیک کنید و متن مورد دلخواه را تایپ کنید خواهید دید که متن بر روی مسیر نوشته می شود .

Vertical Type Tool : برای درج متون به صورت عمودی در Illustrator  از این ابزار می توان استفاده نمود . متن یک خطی می توانید بنویسید.

Vertical Area Type Tool : برای درج متون به صورت عمودی در Illustrator  از این ابزار می توان استفاده نمود . برای تایپ یک متن به صورت عمودی  داخل یک محدودی بسته استفاده می شود . می توانید متن چند خطی ایجاد کنید .

Vertical Type on a path Tool :برای درج متون به صورت عمودی در Illustrator  از این ابزار می توان استفاده نمود . با استفاده از ابزار پن مسیری را روی ارت بورد ایجاد کنید و با انتخاب این ابزار روی مسیر رسم شده کلیک کنید و متن مورد دلخواه را تایپ کنید خواهید دید که متن بر روی مسیر نوشته می شود .

Touch Type Tool : برای انتخاب و تغییر کارکترهای موجود در متن مورد استفاده قرار می گیرد . می توانید روی کارکتر مورد نظر کلیک کنید آنرا درگ کنید ، تغییر سایز دهید و……

 

  • Spiral Tool : برای رسم شیپهای با ویژگی های خاص استفاده میشود . دارای زیر گزینه های زیرمی باشد :

Line segment Tool : برای ترسیم خط صاف استفاده می شود . هنگام ترسیم خط کلید Shift را پایین نگاه دارید که یک خط کاملا صاف رسم شود .

Arc Tool : برای ترسم خط هایی به شکل منحنی مورد استفاده قرار می گیرد . در هنگام ترسیم اگر کلید Alt  را پایین نگا دارید منحی از دو سو رسم می شود . اگر کلید Shift  را پایین نگاه دارید تنها از یک سو رسم می شود . اگر کلید های جهت دار بالا و پایین را را بفشارید میزان انحنای را کم و بیشتر می کنید .

Spiral Tool : برای رسم منحی تو در تو استفاده می شود . در هنگام رسم اگر کلید های جهت دار را بفشارید میزان پیچیدگی منحی کم و زیاد می شود .

Rectangular Grid Tool : باعث رسم مستطیل هایی با خطوط داخلی می گردد . گویی می توانید یک جدول رسم کنید که دارای سطر و ستون است و حتی می توانید تعداد سطر و ستون ها را نیز کم و زیاد کنید ، بدین منظور بعد از رسم کلید ماوس را رها نکنید در همان حالت از کلید های جهت دار بالا و پایین برای کم و زیاد نمودن سطر و ستون استفاده کنید.

Polar Grid Tool : باعث رسم دایرهای تو در تو با خطوط داخلی متقارن می شود . تعداد دایره های آن را نیز  می  توانید کم و زیاد کنید ، بدین منظور بعد از رسم کلید ماوس را رها نکنید در همان حالت از کلید های جهت دار بالا و پایین برای کم و زیاد نمودن دایره های داخلی استفاده کنید.

اتمام پارت یک ، لطفا برای مشاهده ادامه مقاله آموزش جعبه ابزار ایلوستریتور-Illustrator Tool Box به پارت دوم مراجعه کنید .

گردآورنده: فاطمه گنج خانلو _ طراحی نوین

شما دوستان عزیز همواره می‌توانید از فروشگاه طرح های لایه باز ما، به تمامی کارت ویزیت‌ها و ست اداری های لایه باز ما دسترسی داشته باشید.

مشتریان عزیز همواره می‌توانند سفارش های طراحی ست اداری ، طراحی لوگو ، طراحی کارت ویزیت ، طراحی کاتالوگ ، طراحی بروشورو… خود را از لینک های مربوطه ثبت نمایند.

طراحان عزیز به شبکه طراحان ورژن جدید مراجعه کنند | مشتریان گرامی از همین فرم نامنویسی نمایند

فروشگاه

فروشگاه کارت ویزیت، سربرگ و ست های اداری لایه باز