انتخاب رنگ صحیح برای چاپ در فتوشاپ

امروز میخواهیم در مورد انتخاب رنگ صحیح برای چاپ در فتوشاپ با شما عزیزان صحبت کنیم در این مقاله شما اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه رنگ ها و دلایل اختلاف رنگ شدید مانیتور با چاپ به دست خواهید آورد.

چرا در حالی که رنگ من در مانیتور سبز دیده می‌شود اما در چاپ مایل به قهوه ای شده است؟

پاسخ بسیار سادست، در یک کلمه بی‌دقتی طراح

خب حالا مفصل تر پیرامونش صحبت میکنیم. من میتونم به دو صورت رنگ سبز را برای طرح خودم انتخاب کنم:

  • اینکه موسم رو، روی پالت بکشم و رنگ مورد نظرمو انتخاب کنم و از انتخابم هم به اشتباه لذت ببرم.
  • اینکه من با دقت و روی اصول و کد رنگ، رنگم رو انتخاب کنم (در تصویر های زیر هر دو مدل رو میتونید ببینید).
انتخاب رنگ صحیح برای چاپ در فتوشاپ

همانطور که در تصویر دیدید، در تصویر اول، من از روی پالت یه رنگ رو به صورت شانسی انتخاب کردم و در تصویر دوم کاملا اصولا کد رنگ را با درصد های ۵۰ / ۰ / ۱۰۰ / ۲۰ قرار دادم که ۵۰ برای رنگ سایان من و ۲۰ برای رنگ مشکی من هست.

خب برسیم به بعضی از رنگ های استاندارد

اول از همه بگوییمCMYK  یعنی چه؟

خب C همان Cyan / M همان Magenta / Y  همان Yellow و در نهایت K همان Key یا Black می‌باشد.

در اصطلاح به C سایان یا همان آبی / به M مجنتا یا همان قرمز /  به Y یلو یا همان زرد و به K هم بلک یا همان مشکی می‌گویند.

هر کدام از این حروف در پالت رنگ یک عدد بر اساس درصد دارند. مثلا برای تولید رنگ نارنجی کد رنگ ما ۱۰۰ مجنتا و ۶۰ یلو خواهد بود.

در تصویر پایین، شما معروفترین و پر کاربرد ترین کد های رنگی cmyk را که برای چاپ بهینه هستند مشاهده می‌کنید.

پالت رنگ cmyk استاندارد چاپ

توجه داشته باشید که برای متون مشکیتون فقط از رنگ ۱۰۰ بلک تنها استفاده کنید و هیچگاه از مشکی چهار رنگ گوشه پالت فتوشاپ استفاده نکنید. چرا؟

وقتی قراره که مثلا یک کارت ویزیت یک‌رو را چاپ کنیم قبل از چاپ، از روی فایل ما ۴ عدد زینک تهیه می‌شود که هر کدام مخصوص یک رنگ cmyk هستند. حالا کافیه یکی از رنگ ها با اختلاف ۰.۳ میلیمتر بالاتر یا پایین تر چاپ بشه اونوقته که از متن های ۴ رنگ ما مثلا یکمی زرد بیرون میزنه یا آبی یا قرمز به خاطر همین میایم و متن ها رو تک رنگ ۱۰۰ بلک در نظر می‌گیریم.

خب ظاهرا ما خیلی ایمن کار کردیم و خیالمون از چاپمون راحته اما اینو در نظر بگیرید که ۱۰۰ بلک رنگ مشکی بوری هست و روی زمینه های رنگی زیاد جذاب و خوانا نیست برای اون زمینه ها چیکار کنیم؟ آیا راهی هست؟

بله هست! باید از خاصیت Over Print استفاده کنیم.

خب خاصیت Over Print چی هست و چه کاربردی داره؟ اول بذارید بگم چجوری فعال میشه:

شما یک زمینه داید که همه رنگ توش وجود داره و یک لایه متن ۱۰۰ بلک هم روی این زمینه دارید. حالا کافیه مد رنگی لایه متن رو از Normal به Multiply تغییر بدید حالا میبینید که متن شما پر رنگ تر شده و رنجه های سفید یا زرد دور متن نیز از بین رفته.

خب حالا بگیم این خاصیت چجوری عمل میکنه: کافیه برید تو منو Window و پنل info را فعال کنید. حالا روی متنتون زوم کنید و موس تونو بدون کلیک کردن ببرید روی متنتون به پنل اینفو دقت کنید خواهید دید که یه عددی رو برای cmyk نشون میده که بلکش ۱۰۰ و بقیه رنگا هم به تناسب یه درصدی دارند. حالا موس تونو از متن کمی بالاتر ببرید که روی زمینه باشه و باز به عدد اینفو دقت کنید. خیلی جالبه که میبینید همان اعداد cmy دقیقا با همون درصد ها وجود دارند و تنها عدد K هست که فرق میکنه. این یعنی اگر در زینک ها و در حین چاپ، ما ۰.۳ میل هم اختلاف داشته باشیم هیچ رنگی از متنمون بیرون نخواهد زد، چون تمام رنگ های آبی، قرمز و زرد زمینه با نوشته یکی هستند و رنک مشکی بیشترین درصد را دارد.

انتخاب رنگ صحیح برای چاپ در فتوشاپ
خاصیت over print در فتوشاپ
خاصیت over print در فتوشاپ

یه نکته طلایی دیگه برای تایپ سفید روی زمینه مشکی:

تا حد امکان از فونت های لاغر و نازک برای تایپ روی زمینه مشکی استفاده نکنید، چون در حین چاپ ممکنه رنگ مشکی به اندازه مثلا یک پیکسل به داخل متن نفوز کنه و اگه قطر متن شما مثلا ۲ پیکسل باشه یا حتی ۳ خواهید دید که بعد از چاپ متنی خیلی نازک و ناخوانا دارید که باید خیلی خوش شانس باشید که مشتری کار رو مرجوع نکنه.

اما چاره این کار: تا حد ممکن از فونت های توپر استفاده کنید یا سایز فونت رو زیر ۸ نبندید و حتما به متن سفیدتون یک استروک ۱۰۰ بلک با ضخامت ۱ یا ۲ پیکسل بدید که رنگ مشکی چهاررنگ کمترین نفوذ رو به متن سفیدتون کنه.

چه زمانی از مد رنگی cmyk  و چه زمانی از مد رنگی rgb استفاده کنم؟

زمانی که فایلتون رو برای چاپخانه های افست (کارت ویزیت تراکت کاتالوگ و…) می‌فرستید، زمانی که فایلتونو برای چاپخانه های بنر می‌فرستید، زمانی که فایلتونو برای چاپ‌های دیجیتال می‌فرستید باید از مد cmyk استفاده کنید و زمانی که فایلتون برای سایت ها و ارسال ایمیل ها و هر کاری که در مانیتور، گوشی و تبلت ها استفاده می‌شود، مد رنگ را RGB انتخاب کنید.

مد رنگ Grayscale چه کاربردی دارد؟

در این مد رنگ شما هر رنگی را که انتخاب کنید در طیف سیاه و سفید انتخاب می‌شود. این موضوع را در نظر داشته باشید که خروجی کار سیاه و سفید چهار رنگ خواهد بود که برای نقاشی های سیاه و سفید و طرح های سیاه و سفید بسیار مناسبه. اما طراح‌ها با همون دو مدی که در پاراگراف بالا گفته شد بیشتر سرو کار دارند.

خب برسیم سر وقت گردینت ها:

گردینت ها طیف های رنگی ای هستند که در زیبا شدن کار ما تاثیر بسیار زیادی دارند بهترین گردینت ها از طیف های رنگی مشابه ساخته می‌شود مثلا از قرمز جگری به قرمز خالص یا از زرد به زرد کاترپیلاری یا از سبز چمنی به سبز تیره و یا طیف زیبایی از طلایی و…

گردینت های خطی و یا دایره ای از پرکاربردترین انواع گردینت هستند اما یه نکته ای که باید بدونید اینه که گاها در زمان استفاده از گردینت ها یک سری خط های تکه تکه در طرح به وجود میاد که در چاپ هم متاسفانه بعضی وقتا دیده میشه. در زمان ساختو طراحی گردینت حتما از تیکی که در تصویر مشاهده می‌کنید جهت به حداقل رساندن این خرابی ها استفاده کنید.

انتخاب رنگ صحیح برای چاپ در فتوشاپ

تذکرات مهم:

  • هیچگاه از درگ موس در پالت رنگ، رنگ انتخاب نکنید.
  • اگر میخواهید رنگتان کمی تیره شود از نهایتا ۲۰٪ رنگ مشکی استفاده کنید.
  • برای زمینه تیره از مشکی ۱۰۰ به تنهایی استفاده نکنید و حتما از مشکی چهاررنگ استفاده کنید (چون باعث بوری کار میشه).
  • برای به دست آوردن سورمه ای حتما ۱۰۰ سایان و ۱۰۰ مجنتا دهید.
  • برای انتخاب رنگ طوسی بیشترین رنگ را مشکی دهید و ما بقی را کمتر و اندازه هم، فقط آبی را کمی و فقط کمی بیشتر دهید مثل این اعداد:
  • ۳۰  ۲۵  ۲۵  ۵۰
  • برای ترام‌ها (ترام مثل وسط سربرگ ها که لوگو رو کمرنگ میزنن) از ۵٪ الی ۷٪ مشکی به تنهایی استفاده کنید درصد بالاتر کار را خراب می‌کند و زمانی که می‌خواهیم روی سربرگ، متنی بنویسیم یک لوگو تیره رو زیر دستمون میبینیم.
  • از فونت های زیر سایز ۷ استفاده نکنید.

ما در مقاله انتخاب رنگ صحیح برای چاپ در فتوشاپ سعی کردیم تا حد امکان نکات مهم رنگ‌ها در چاپ رو بهتون بگیم تا شما کمترین ضرر را در چاپ کنید و تا حد امکان ضرری نکنید.

شما دوستان عزیز همواره می‌توانید از فروشگاه طرح های لایه باز ما، به تمامی کارت ویزیت‌ها و ست اداری های لایه باز ما دسترسی داشته باشید.

مشتریان عزیز همواره می‌توانند سفارش های طراحی ست اداری ، طراحی لوگو ، طراحی کارت ویزیت ، طراحی کاتالوگ ، طراحی بروشور و… خود را از لینک های مربوطه ثبت نمایند.