سلام ، امروز با مقاله ای تحت عنوان آشنایی با جعبه ابزار فتوشاپ به صورت جامع ( جعبه ابزار فتوشاپ (Tool Box) )  در خدمت شما عزیزان هستیم . امیدوارم مورد توجه شما کاربران عزیز واقع گردد . ?


آشنایی با جعبه ابزار فتوشاپ به صورت جامع

جعبه ابزار فتوشاپ (Tool Box)

 

در این مقاله سعی شده است که به صورت کامل آسان ، جعبه ابزار را به شما عزیزان آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

1 – Marquee 

کلید میانبر این ابزار M  می باشد .

با استفاده از این ابزار میتونید قسمتی از تصویر مورد نظر خود را انتخاب نمایید و بسته به نیاز خود آن را رنک و یا حذف کنید . این ابزار دارای 4 زیر گزینه می باشد.

 •  Rectangular Marquee : ابزار را انتخاب کنید ، کلید shift را برای رسم دقیق تر پایین نگاه دارید . ناحیه مورد نظر را می توانید به شکل مستطیل انتخاب کنید.
 • Elliptical Marquee : ابزار را انتخاب کنید ، کلید shift را برای رسم دقیق تر پایین نگاه دارید . ناحیه مورد نظر را می توانید به شکل دایره انتخاب کنید.
 • Single Row Marquee : ابزار را انتخاب کنید . توسط این ابزار می توانید یک خط افقی روی تصویر ایجاد کنید.
 • Single Column Marquee : ابزار را انتخاب کنید . توسط این ابزار می توانید یک خط عمودی روی تصویر ایجاد کنید.

 

2 – Move

کلید میانبر این ابزار V  می باشد .

با استفاده از این ابزار میتونید تصویر مورد نظر را تکان دهید ، اما چند نکته در رابطه با این ابزار وجود دارد:

 •  در حین استفاده از این ابزار اگر کلید Alt را پایین نگاه دارید میتوانید از آن عکس یک کپی دیگری بگیرید.
 • در حین استفاده از این ابزار اگر کلید shift را پایین نگاه دارید میتوانید عکس را فقط در این سمت حرکت دهید. بطور مثال اگر تصویر را به بصورت افقی حرکت دهید ، تصویر تنها در خط افقی حرکت میکنید و نمیتوانید در خط عمدی آن را حرکت دهید.

 

3 – Lasso

کلید میانبر این ابزار L  می باشد .

با استفاده از این ابزار میتوانید تصویر مورد نظر را به صورت نامنظم انجام دهید . این ابزار دارای 3 زیر گزینه می باشد :

 • Lasso : این ابزار به شما اجازه می دهد انتخاب های آزاد برروی تصویر انجام دهید . روی تصویر کلیک کنید و بکشید . 
 • Polygonal Lasso : این ابزار به شما امکان انتخاب چندگوشه را میدهد. برای اضافه کردن یک نقطه جدید به چند ضلعی، روی تصویر کلیک کنید و برای تکمیل انتخاب ، با دوبار کلیک کنید و یا می توایند کلید Ctrl را پایین نگاه دارید . 

 • Magnetic Lasso : از این ابزار زمانی که مرز انتخاب لبه های سخت در تصویر وجود دارد میتوانید استفاده کنید . این باعث می شود انتخاب اشیاء در تصویر که حاوی حاشیه پیچیده و کنتراست بالا باشد  آسان شود .برای اضافه کردن اولین نقطه روی تصویر کلیک کنید . ماوس را در اطراف لبه شی قحرکت دهید تا آن را انتخاب کند . برای اضافه کردن نقاط اتصال بیشتر در صورت لزوم کلیک کنید . برای تکمیل انتخاب ، با دوبار کلیک کردن یا Ctrlرا روی اولین نقطه کلیک کنید . از گزینه های ابزار Feather، Width، Contrast و Frequency در نوار گزینه ها برای تنظیم دقیق ابزار استفاده کنید.

 

4 – Quick Selection

کلید میانبر این ابزار W  می باشد .

ازاین ابزار برای انتخاب یک شکل نامنظم و یا تصاویری که از یک رنگ یا رنگ های مشابه تشکیل نشده اند مناسب است . این ابزار دارای 2زیر گزینه می باشد :

 • Quick Selection : با استفاده از این ابزار انتخاب به طور خودکار گسترش می یابد . برای پاک کردن مناطق ناخواسته انتخاب شده می توانید کلید Alt  را پایین نگاه دارید و در صورت اینکه می خواهید ناحیه ای انتهابی خود را اضافه کنید کلید shift  را پایین نگاه دارید.
 • Magic Wand : این کار برای انتخاب اشیاء که دارای رنگ یکنواخت میباشد خوب است. برای انتخاب آن در داخل شیء کلیک کنید. برای اضافه کردن ناحیه انتخابی ، Shift را پایین نگاه دارید و برای کم کردن ناحیه انتخابی، Alt را پایین نگاه دارید.

 

5 – Crop 

کلید میانبر این ابزار C  می باشد .

از این ابزار برای برش تصویر به اندازه جدید و دلخواه شما استفاده می شود . هنگامی که این ابزار را انتخاب می کنید ، تصویر در داخل یک باکس قرار می گیرد و شما میتوانید با تکان دادن دسته ها تصویر را به اندازه دلخواه در بیاورید. این ابزار دارای 4 زیر گزینه می باشد .

 • perspective crop tool : با این ابزار می توانید بصورت پرسپکتیو یا سه بعدی برش را انجام دهید . 
 • slice toolبرای ایجاد برش، بر روی تصویر کلیک کنید و بکشید.  کلید Shift را در حین کشیدن برای ایجاد یک مربع منظم پایین نگاه دارید .این ابزار یکی از ابزارهای مهم فتوشاپ می باشد بیشتر مورد استفاده برنامه نویسان می باشد. 
 • slice select toolاین ابزار هم مکملی هست برای Slice Tool که بتوانید برش های خود را انتخاب کنید و عملیاتی مثل حذف را روی تصویر مورد نظر انجام دهید ولی عموما کاربرد دیگری ندارد .

نکته !

 • اگر آبجکت های شما آبجکت های مثل یک عکس ساده باشند ، پس از کراپ کردن بقیه تصویر جز بخش crop شده حذف میشوند .
 • اگر آبجکت های شما جز آبجکت های خاص مانند Shape ها ، Smart Object ها و یا Mask ها ، پس از برش دادن ، این آبجکت ها از بین نخواهند رفت یعنی برش داده نخواهد شد ولی شما تنها قادر به مشاهده بخشی از آبجکت که در محدودیه کراپ واقع شده می باشید.

6 – Spot Healing Brush

کلید میانبر این ابزار j  می باشد .

این ابزار مناسب برای تعمیر مناطق مشکل دار در یک تصویر است . این ابزار دارای 5 زیر گزینه می باشد.

 • Spot Healing Brushاین ابزار به طور خودکار پیکسل ها را از ناحیه اطراف نقطه نمونه می گیرد و از آنها برای پر کردن نقطه مورد نظر شما  مطابق با بافت، نور، شفافیت و سایه استفاده می کند . روی منطقه ای که میخواهید بهبود یابید کلیک کنید و یا اگر منطقه بسیار بزرگ است بکشید. برای رسیدن به بهترین نتیجه ، اندازه قلم مو را کمی بزرگتر  کنید . گزینه های در نوار گزینه به شما اجازه می دهد تا روند شفای صحیح را تنظیم کنید.
 • Healing Brush : هم مانند ابزار قبلی است، با این تفاوت که این ابزار بطور خودکار از رنگها نمونه برداری نمی‌کند . برای استفاده از ابزار باید کلید Alt را پایین نگهداشته و روی قسمتی از تصویر کلیک کنیم. به این ترتیب یک نمونه‌ی رنگ از همان قسمت کلیک شده برداشته می‌شود. بعد روی قسمتی که نیاز به ترمیم دارد کلیک می‌کنیم. ابزار نمونه‌ی برداشته شده را به این قسمت اعمال کرده و آن را می‌پوشاند و لبه‌های قسمت پوشش داده شده را هم به طور خودکار با طرح همسان می‌کند.

 • Patch Tool : این ابزار نیز عملی مشابه دو ابزار قبلی دارد . اما با تفاوتها و قابلیتهای خاص خودش. این ابزاریست برای وصله کردن یک قسمت از تصویر. با این ابزار قسمتی را که می‌خواهیم ترمیم کنیم دورگیری می‌کنیم، بعد قسمت انتخاب شده را گرفته و به قسمت سالم می‌کشیم. ابزار ناحیه انتخاب شده را با رنگهای ناحیه سالم پر می‌کند. بطور مثال در تصویر زیر قصد داریم خال را از روی صورت برداریم. با این ابزار دور خال را انتخاب می‌کنیم. بعد با ماوس این قسمت را گرفته و به سمت قسمتی از صورت که سالم و فاقد خال است می‌کشیم.
 • Content-Aware Move Tool : این ابزار نیز عملی مشابه سه ابزار قبلی دارد با این تفاوت که بعد از دورگیری قسمتی از تصویر و درگ آن به بخشی دیگر، قسمت انتخاب شده جایگزین قسمت دیگر می‌شود. یعنی اگر با این ابزار قسمتی را انتخاب و حرکت دهیم، آن قسمت انتخاب شده جابجا می‌شود. ابزار بطور خودکار اطراف و لبه‌های ناحیه انتخاب شده را با قسمت جدید هماهنگ می‌کند و جای قبلی ناحیه را هم می‌پوشاند.
 • Red Eye : از این ابزار جهت برطرف سازی رنگ قرمز بوجود آمده در چشم ها می باشد .

7 –  Brush

کلید میانبر این ابزار B  می باشد .

ابزارهای موجود در گروه ابزار Brush به شما اجازه می دهند بر روی یک تصویر با استفاده از قلم مو یا  مداد رنگی ، رنگ کنید و همچنین یک رنگ را با رنگ جدید جایگزین کنید . این ابزار دارای زیر گزینه های به شرح زیر می باشد :

 • Brush :با استفاده از ابزار قلم مو می توانید لبه های نرم  تصویر خود را رنگ نمایید . براش را انتخاب کنید تا برس ها، اندازه ها و گزینه های مختلف را مشاهده کنید ، سپس در پنجره سند قلمو را بکشید.
 • Pencil : با استفاده از ابزار قلم مو می توانید لبه های سخت تصویر خود را رنگ نمایید . مداد را انتخاب کنید آپشن های آن از جمله اپسیتی و بلندینگ آن را تغییر دهید.
 • Color Replacement : اطلاعات رنگ‌ها را از یک محیط یا تصویر نمونه‌برداری کرده و آن را به محیط دیگری اعمال می‌کند . نمونه‌برداری عبارتند از: Color ،Hue ، Saturation و Luminosity . این ابزار در هر مرحله تنها داده‌های رنگ‌بندی را مطابق یک گزینه (همانند Saturation) منتقل می‌کند.
 • Mixer Brush : برای رنگ آمیزی دیجیتال، شما نیاز به قلم مو دیجیتال دارید . در فتوشاپ ابزار Mixer Brush را برای این منظور استفاده می کنیم .

8 – Clone Stamp

کلید میانبر این ابزارS می باشد .

از این ابزار برای بازسازی دقیق تصویر در یک قسمت دیگر استفاده می شود . این ابزار دارای زیر گزینه های به شرح زیر می باشد :

 • clone stamp : در صورتی که مایلید هنگام جابجایی ماوس نقطه منبع نیز جابجا شود، گزینه Aligned را انتخاب کنید . بعد از نمونه برداری باید ابزار انتخاب شده را در یک قسمت دیگر تصویر بکشید تا مشاهده کنید که چگونه عکس برای شما بازسازی می شود.
 • Pattern Stamp : با انتخاب ابزار مزبور می توانید یک طرح و بافت از پیش تعریف شده را در تصویر نقاشی کنید.

9 – History Brush

کلید میانبر این ابزار Y می باشد .

ابزار History Brush – History Brush and History Brush – اجازه می دهد پیکسل ها را از نسخه تغییر داده شده به نسخه قبلی از ببرید . این ابزار می تواند برای بازیابی بخش های خاصی از یک تصویر از نسخه قدیمی و همچنین برای اثر هنری مفید باشد .

 • History Brushبا استفاده از Brush History می توانید بر روی تصویر خود با استفاده از پیکسل هایی که از یک نسخه قدیمی از تصویر بازیابی شده اند، رنگ بریزید. برای انجام این کار، ابتدا پانل History را بکشید و وضعیت تاریخی که می خواهید پیکسل ها را بازیابی کنید را پیدا کنید. حالا روی مربع کوچکی که در سمت چپ وضعیت تاریخ وجود دارد را کلیک کنید – یک نماد کوچک قلم مو را خواهید دید.شما هم اکنون می توانید تصویر خود را رنگ کنید، و History Brush شما را به نسخه اولیه عکس میرساند . 
 • Art History Brush  Art History Brush جلوه های هنری مختلفی را به قلم مو اضافه می کند. این عالی است برای ساخت یک نقاشی . از گزینه Style در نوار گزینه ها برای انتخاب یک سبک برای  قلم مو استفاده کنید و اندازه قلم مو را تنظیم کنید و سپس شروع به نقاشی کنید .

10- Eraser

کلید میانبر این ابزار E می باشد .

با استفاده از این ابزار می توان  بخش هایی از تصویر را پاک کنید و یا پیکسل های آن را شفاف کنید. این ابزار دارای سه زیر گزینه می باشد:

 • Eraser : این ابزار رنگی را که برای بک گراند انتخاب کرده اید را روی تصویر شما اعمال میکند . هنگامی که این ابزار را انتخاب می کنید یک سری گزینه ها فعال می شود که میتوانید بسته به نیاز خود آن را تغییر دهید مانند تغییر نوع قلمو. 
 • Background Eraser :ابزار Background Eraser selectively برای پاک کردن یک پیکسل از همان (یا مشابه) رنگ انتخابی شما می باشد . این کار باعث می شود که زمینه های پس زمینه یک تصویر شفاف شود و پیکسل های پیش زمینه به تنهایی باقی بمانند. برای اینکه با این ابزار به خوبی کار کنید باید ابتدا رنگ مورد نظر خود را از روی تصویر نمونه برداری کنید و بعد مشغول به پاک کردن شوید خواهید دید که تنها قسمت هایکه هم رنگ و یا مشابه هستند پاک می شود .

 • Magic Eraser :  اگر بخواهیم به صورت خیلی اسان و راحت کارایی این ابزار را برای شما بازگو کنم میتوانم بگویم این ابزار تنها قسمتی از تصویر را که دارای رنگ های مشابه هستند را پاک میکند.هنگامی که این ابزار را انتخاب می کنیم در نوار آپشن یک سری گزینه ها برای تنظیم اضافه می شود :
 • limits : در این قسمت limits mode را برای انجام عمل پاکسازی انتخاب نمایید.
  discontiguound : برای پاک سازی رنگ نمونه برداری شده باعث می شود که رنگهای زیر قلم مو پاک شوند .
  contiguous : رنگ نمونه برداری شده و رنگهای متصل به آن را پاک میکند.
  find edges : رنگ نمونه برداری شده و رنگهای متصل به آن را تا زمانی که تیزی لبه های شکل حفظ شود پاک میکند.
  protct foreground color : برای اینکه رنگ مشابه با رنگ تعیین شده در نوار ابزار برای foreground پاک نشود.
 • tolerance :  اگر مقدار تعیین شده زیاد باشد رنگ هایی که تقریبا شباهت دارند را پاک می کند و اگر مقدار کم باشد رنگ هایی را که دارای شباهت زیادی هستند را پاک می کند .
  anti-aliased : انتخاب این گزینه باعث می شود لبه های تصویر صاف پاک شود .
  contiguous : اگر میخواهید که تنها پیکسل های هم رنگ چسبیده بهم پاک شوند این گزینه را انتخاب نمایید و اگر میخواهید کلیه پیکسل های هم رنگ در تمام نواحی تصویر پاک شوند آن را انتخاب نکنید .
  sample All Layers : اگر مایلید رنگ انتخاب شده برای پاک سازی از ترکیب اطلاعات کلیه لایه های قابل مشاهده استفاده کند این گزینه را اتنخاب نمایید.
  Opacity :  اگر مقدار آن برابر ۱۰۰% باشد پیکسل ها را بصورت کامل پاک می کند اما اگر مقدارتعیین شده کم باشد  قسمت کمی از پیکسل ها را پاک خوهد کرد.

11- Gradient 

کلید میانبر این ابزار G می باشد .

از این ابزار برای رنگ آمیزی شیپ ها استفاده می کنیم . دارای سه زیر گزینه می باشد :

 • Gradient :  از این ابزار برای رانگ میزی با ترکیب چند رنگ استفاده میشود.
 • Paint Bucket : این ابزار برای رنگ آمیزی توسط یک رنگ استفاده می شود . شما می توانید دو روش را برای رنگ آمیزی انتخاب نمایید : پترن و دیگری رنگ foreground . همچنین با تغییر مقدار تلرنس میتوانید میزان ناحیه رنگ آمیزی شدن را انتخاب کنید.

12- Blur 

کلید میانبر این ابزار R می باشد .

گروه ابزار Blur به شما اجازه می دهد تا زمینه های  blur, sharpen, and smudge را ایجاد نمایید . دارای سه زیر گزینه می باشد .

 • Blur : با استفاده از این ابزار می توانید حالت تاری بر روی تصویر ایجاد کنید و قدرت اثر تاری را با گزینه Strength تنظیم کنید.
 • Sharpen : این گزینه مخالف ابزار Blur است. برای  شارپ کردن و واضح تر کردن رنگ تصویر استفاده می شود .
 • Smudge : این ابزار برای پخش کردن رنگ و یا مخلوط کزدن رنگ استفاده می شود .

13- Dodge 

کلید میانبر این ابزار O می باشد .

از ابزارهای Dodge، Burn و Sponge برای نور دادن، تیره کردن و تغییر دادن اشباع مناطق یک تصویر استفاده می کنند . . دارای سه زیر گزینه می باشد :

 

 •  Dodge : قسمتهای تیره تصویر شما را روشن تر می کند. در نوار option گزینه های زیر ظاهر می شود :
 • midtones برای تغییر ناحیه های با رنج متوسط
 • shadow برای روشن نمودن ناحیه های تیره استفاده می شود .
 • highlights برای تغییر ناحیه های روشن بکار می روند و تصویر را نسبت به دو مورد قبل روشن تر می نمایید.
 • مقدار exposure برای تعیین تاثیر بر روی تصویر.
 • Burn : با توجه به رنگ تصویر قسمت مورد نظر را تیره تر می کند .
 • Sponge : باعث ایجاد سفیدی بر روی عکس شما می گردد. نکته ! 
 •  اشباع کردن (Saturate)
 • عدم اشباع (Desaturate)

14- pen 

کلید میانبر این ابزار P می باشد .

از این ابزار برای ترسیم خطوط وکتوری دلخواه ، بدون هیچ محدودیتی استفاده می شود. دارای پنج زیر گزینه می باشد .

 • pen tool :  با استفاده از این ابزار می توانید خطوط مورد نظر خود را رسم نمایید .
 • free form pen tool : به شما اجازه می دهد مسیر را تنها با کلیک کردن و کشیدن – بدون نیاز به ایجاد نقاط دستی خلق نمایید همچنین بعد از اتمام کار می توانید خطوط را به شیپ ، ماسک و یا انتخاب ناحیه مورد انجام دهید
 • Add anchor point :  برای اضافه نمودن یک نقطه به خطوط.
 • delete anchor point : برای حذف نمودن یک یا چند نقطه .
 • convert point tool : با استفاده از این ابزار نقاط ایجاد شده را به منحنی تبدیل کرده و با استفاده از اهرمهائی که با استفاده از این ابزار مشاهده می شوند خطوط را دقیقتر رسم می کنیم.

15- Type

کلید میانبر این ابزار T می باشد .

از این ابزار برای ایجاد نوشته استفاده می شود . دارای چهار زیر گزینه می باشد .

 

 • Horizontal Type : برای ایجاد نوشته به صورت افقی .

 

 • Vertical Type : برای ایجاد نوشته به صورت عمودی .
 • Horizontal Type Mask : با استفاده از این ابزار می توانید بعد از اینکه کار تایپ را انجام دادید حروف و کلمات تایپ شده را به شکل ناحیه انتخابی در آورید در اخر می توانید کلید Ctrl + J را بفشارید .Vertical Type Mask : با استفاده از این ابزار می توانید بعد از اینکه کار تایپ را انجام دادید حروف و کلمات تایپ شده را به شکل ناحیه انتخابی در آورید در اخر می توانید کلید Ctrl + J را بفشارید .

16- Path Selection

کلید میانبر این ابزار A می باشد .

از این ابزار برای تغییر مسیر ایجاد شده توسط pen استفاده می شود . دارای دو زیر گزینه می باشد :

 • Path Selection : جهت انتخاب خطوط شیپ ها و یا خطوط ایجاد شده توسط پن و همچنین با استفاده از این ابزار شما می توانید به نوشته خود که قبلا به شیپ تبدیل کرده ایدحالت های مختلفی از نظر جابجائی حروف و اندازه سایز بدهید در واقع یک نوع تایپوگرافی . استفاده می شود .

 • Direct Selection : این ابزار نیز تقریبا مانند ابزار بالا عمل می کند با این تفاوت که شما می توانید نود ها و نقاط تشکیل دهنده نوشته خود و یا خطوطی که با استفاده از پن ایجاد شده را تغییر دهید مانند کشیده یا فشرده کردن.

17- Rectangle 

کلید میانبر این ابزار U می باشد .

از این ابزار برای ترسیم اشکالی مانند مستطیل ، دایره و …. استفاده می شود .

18- Eyedropper

کلید میانبر این ابزار I می باشد .

از این ابزار برای نمونه گیری از  رنگ تصاویر  و همچنین می توان فاصله ها و زاویه های تصویر را اندازه گیری کنید .

 • Eyedropper Tool :با این ابزار شما می توانید از روی تصاویر دیگر رنگ دلخواه خود را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید .
 • Color Sample Tool : مشخصات کامل رنگهای به کار رفته در آن قسمت را مشاهده کنید .
 • Ruler Tool : می توان فاصله بین دو نقطه را اندازه گیری نمود .
 • Note Tool : یک ابزار بسیار عالی کاربرد این ابزار به این صورت می باشد که اگر شما به صورت تیمی بر روی یک طراحی یا پروژه کار می کنید و تیم بعدی در ساعت بعد از شما می خواهد به کار خود ادامه دهد می توانید یادداشتهایی را برای راهنمائی و ادامه کار بنویسید .
 • count tool  : توسط این ابزار می توانید در صورت داشتن تصاویر پیچیده با شماره گذاری روی قسمت های مورد نظر ضریب خطای شمارش خود را پایین بیاورید .

 


گردآورنده: فاطمه گنج خانلو _ طراحی نوین

منابع : تنها بخشی از اطلاعات گردآوری شده از سایت ذیل می باشد

elated.com

شما دوستان عزیز همواره می‌توانید از فروشگاه طرح های لایه باز ما، به تمامی کارت ویزیت‌ها و ست اداری های لایه باز ما دسترسی داشته باشید.

مشتریان عزیز همواره می‌توانند سفارش های طراحی ست اداری ، طراحی لوگو ، طراحی کارت ویزیت ، طراحی کاتالوگ ، طراحی بروشورو… خود را از لینک های مربوطه ثبت نمایند.

طراحان عزیز به شبکه طراحان ورژن جدید مراجعه کنند | مشتریان گرامی از همین فرم نامنویسی نمایند

طراحی لوگو

مشاهده نمونه کارها و تعرفه های مخصوص طراحی لوگو و ثبت سفارش

فروشگاه طرح های لایه باز

دانلود کارت ویزیت، ست اداری، تراکت و منو های لایه باز