سلام ، امروز با مقاله ای تحت عنوان نحوه انتخاب رنگ های مناسب برای طراحی های شما در خدمت شما عزیزان هستیم . امیدوارم مورد توجه شما کاربران عزیز واقع گردد . ?

درصورت مفید بودن مقاله ، لطفا آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

لیست سایر مقالات


نحوه انتخاب رنگ های مناسب برای طراحی های شما

قبل از شروع بحث نحوه انتخاب رنگ یک سری به دوران دبیرستان و کلاس هنر بزنیم که هنوز تصمیمی برای انتخاب رنگ پایه طرح خود نداشتیم. آیا مطالب و صحبت هایی در رابطه با رنگ های اولیه یا اصلی ، ثانویه و ثالث را بخاطر می آورید ؟ خب در اینجا موارد مهمی برای دانستن موجود می باشد . در ابتدای این مقاله به رنگ های اولیه ، ثانویه و ثالث اشاره می کنیم .

رنگ های اولیه ، ثانویه و ثالث

رنگ های اولیه :

رنگ های اولیه یا اصلی شامل سه رنگ قرمز ، زرد و آبی می شود . در مورد این سه رنگ فکر کنید ، اگر بخواهیم از این سه رنگ اصلی در طرح و نقاشی خود استفاده کنیم چه ترکیب رنگ هایی را میتوانیم ایجاد نماییم ؟

رنگ های ثانویه :

دسته ای دیگر از رنگ ها که شامل سبز ، بنفش و نارنجی می شود . این رنگ ها توسط ترکیب رنگ های اولیه شکل گرفته اند .

رنگ های ثالث :

این دسته از رنگ ها هنگامی ایجاد می شوند که دسته اول ( رنگ های اصلی ) و دسته دوم ( رنگ های ثانویه ) با همدیگر میکس شوند .

از اینجا به بعد شناخت رنگ ها کمی پیچیده تر می شود . اگر می خواهید بدانید که کارشناسان چگونه رنگ ها را برای طرح خود انتخاب می کنند ، در قدم اول باید تمام اجزاء رنگ را بشناسید .

خب الان شما می دانید که رنگ های اصلی شامل چه رنگ هایی می شود ، اما من و شما می دانیم که انتخاب رنگ ، بویژه در کامپیوتر دارای بیش از 12 رنگ اصلی است . با این حال شما می توانید رنگ های روشن تر ، لایت تر و تیره تر را با استفاده از رنگ های سفید ، سیاه و طوسی ایجاد کنید . در ادامه با تفاوت دسته بندی انواع رنگ ها آشنا می شوید .

تئوری رنگ ها :

Hue :  

Hue یا رنگمایه از عبارات و اصطلاحات اصلی رنگ است و اساسا رنگ یک شئ را مشخص می کند . وقتی ما می گوییم “آبی”، “سبز” یا “قرمز”، در اصل راجع به Hue صحبت می کنیم .

shade :

شاید شما کلمه shade   ( سایه ) را به رسمیت بشناسید و بدانید که برای تولید رنگ های تیره و یا کم نور از آن استفاده می شود . اما در اصل یک سایه  از لحاظ فنی ، رنگی است که شما هنگام اضافه کردن رنگ مشکی به هر رنگ دیگری از آن استفاده می کنید . سایه های مختلف بسته به مقدار رنگ مشکی ایجاد می شود .

Tint : 

 این مورد دقیقا مخالف مورد قبلی ( shade )  است و اکثر افراد نمی توانند تفاوت بین این دو را تشخیص دهند . هنگامی که سفید را به یک رنگ اضافه می کنید رنگی متفاوت خواهید گرفت. بنابراین، رنگ می تواند طیفی از هر دو سایه و رنگ را داشته باشد . زمانی یک Tint تشکیل می شود که رنگ سفید به رنگ اضافه شده و آن را روشن تر کرده باشد . Tint ها اغلب برای ساخت طرح های مربوط به بانوان یا طرح های روشن تر مورد استفاده قرار می گیرند .

 ( Tone (  Saturation   :

شما با اضافه کردن دو رنگ مشکی و سفید می توانید رنگ های Tone را ایجاد نمایید . Tone و Saturation هر دو یک معنی را دارند اما اکثر افراد هنگامی که از Saturation استفاده می کنند می گویند که از این دسته رنگ برای تولید تصاویر دیجیتال استفاده می شود و از Tone  برای تولید طرح های نقاشی استفاده می شود . در صورتیکه  Tone و Saturation هر دو از یک دسته هستند . Tone ها زمانی بوجود می آیند که رنگ خاکستری به یک رنگ اضافه شده باشد. Tone ها عموما دارای منظره ی کسل کننده تر و ملایم تری نسبت به رنگ های خالص هستند . گاهی استفاده از Tone ها در طراحی آسان تر است. Tone هایی که دارای مقدار بیشتری رنگ خاکستری هستند می توانند توجه را بیشتر به وب سایت معطوف کنند. بسته به رنگ ها، آنها می توانند منظره یا نمای ظریف و زیبا و تصنعی به طرح اضافه کنند .

اضافه و کم کردن رنگ ها :

 

اگر شما هرگز برنامه کامپیوتری رنگی نداشته اید ، احتمالا یک ماژول دیده اید که رنگ های RGB و CMYK را با یک سری عدد در کنار هم ذکر کرده اند . در ادامه به توضیح دو کلمه  RGB و CMYK می پردازیم .

CMYK :

مخفف Cyan ( آبی ) ،  Magenta  ( قرمز ) ، Yellow ( زرد ) ، Key (مشکی) است . این چهار رنگ را در لیست رنگ های کارتریج های جوهری پرینتر دیده اید . ( عکس ذیل ) 

CMYK قالب رنگی می باشد که در چاپگرهای رنگی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین برای کسانی که کار چاپ بنر ، طراحی بروشور و کاتالوگ ، تبلیغات و موارد مشابه هستند بهترین گزینه برای دریافت بهترین نتیجه گرافیکی استفاده از قالب رنگی CMYK می باشد .  هنگامی که شما برای اولین بار یک برگه سفید را در چاپگر قرار می دهید خواهید دید که تنها یک برگه سفید چاپ می شود اما بعد از اضافه کردن رنگ ها به کارتریج شما طول موج های سفید را مشاهده خواهید کرد .  توجه داشته باشید که در این مدل ، رنگ سفید وجود ندارد و در واقع رنگ سفید همان رنگ کاغذ است . یعنی جایی که هیچ رنگی وجود نداشته باشد رنگ سفید دیده می شود البته به شرطی که کاغذ شما سفید باشد.

مقیاس عددی رنگ ها در CMYK  بین 0 تا 100 است . اگر مقدار هر چهار مورد برابر 100 باشد در نهایت شما به رنگ مشکی می رسد و اگر مقدار هر چهار رنگ برابر 0 باشد در نهایت به رنگ سفید می رسید .

RGB :

مدل رنگ ار جی بی در اکثر موارد برای طراحی های الکترونیکی ، مسائل غیر چاپی جهت نمایش در کامپیوتر است مورد استفاده قرار میگیرد . ار جی بی از سه رنگ قرمز ، سبز و آبی تشکیل شده است . مقیاس عددی این مدل بین 0 تا 255 است . اگر مقدار هر سه رنگ برابر 0 باشد رنگ مشکی تولید می شود و اگر هر سه رنگ برابر با 255 باشد رنگ سفید تولید می شود . اگر شما به طراحی دیجیتال مشغول هستید انتخاب رنگ های rgb مناسبترین گزینه می باشد .

ایجاد طرح های رنگ :

اکنون که همه اصول اولیه را فرا گرفتید ، بیایید درباره نحوه استفاده از این دانش تازه صحبت کنیم . تا الان متوجه شده اید که بعضی از رنگ ها در کنار همدیگر زیبا می شوند . انتخاب رنگ ما به بهبود طراحی کمک می کند و یا حتی می تواند آن طرح را خراب نماید . هنگامیکه که شما توانستید متوجه شوید که یک گرافیک را چگونه طراحی کنید مهم است به یاد داشته باشید که چگونه رنگ ها را درک کنیم . زمینه رنگ ما را به چگونگی درک رنگ ها با رنگ های دیگر متصل می کند .

به حلقه های زیر  نگاه کنید ؟

مرکز هر یک از حلقه ها به یک اندازه، شکل و رنگ است. تنها چیزی که تغییر می کند رنگ پس زمینه است. با این حال ، دایره های میانی بسته به رنگ متضاد در پشت آن روشن تر ظاهر می شوند. وقتی رنگها را برای طرحهای گرافیکی خود انتخاب میکنید، در مورد چگونگی کنتراست آنها نیز فکر کنید.

به عنوان مثال، اگر شما یک نمودار یا چارت ساده ایجاد کردید ، آیا می خواهید یک پس زمینه تاریک با نوارهای تاریک داشته باشید؟ احتمالا نه. شما به احتمال زیاد می خواهید با ایجاد یک کنتراست بین میله ها و پس زمینه خود تمرکز بیننده را به قسمت های مورد نظر خود جلب نمایید . انتخاب رنگ ها با کنتراست بالا ، همیشه کار سختی نیست چون این گونه رنگ ها در کنار همدیگر زیبا می شوند .

 

طرح های رنگی مشابه :

طرح های آنالوگ رنگی با جفت کردن یک رنگ اصلی با دو رنگ به طور مستقیم در کنار هم یکچرخه رنگ را تشکیل می دهند . ساختارهای مشابه ، تم هایی با رنگ هاییکه تضاد و تناقض زیاد دارند را ایجاد نمی کنند ، بنابراین معمولا برای ایجاد یک طراحی با تناقض کمتر استفاده می شود . به عنوان مثال، شما می توانید از یک ساختار مشابه برای ایجاد یک طرح رنگی با رنگ های پاییز یا بهار استفاده کنید . من احتمالا از این پالت برای طراحی یک تصویر به جای یک نمودار infographic یا چارتاستفاده می کنم ، زیرا می خواهم تمام عناصر موجود در تصویر را با هم ترکیب کنم.

طرح های رنگی تک رنگ :

با استفاده از یک طرح تک رنگ ، شما می توانید یک طرح رنگی بر اساس سایه های مختلف و رنگ های یک رنگ ایجاد کنید . گرچه کنتراست رنگی ندارند ، اما اغلب به نظر بسیار تمیز و جلا می رسد . همچنین اجازه می دهد تا به راحتی سبک رنگ هایتان را تغییر دهید.

من دوست دارم از طرحهای رنگی تک رنگ برای نمودارها و گراف ها استفاده کنم، اما  ایجاد کنتراست بالا لازم نیست . اگر شما دنبال یک طرح رنگی هستید که درخشان و جذاب باشد این گزینه مناسبی برای طرح شما نیست.

طرح های رنگ سه بعدی :

طرح های رنگی سه بعدی، طرح های رنگی متنوعی را در اختیار شما قرار می دهند ، در حالی که همان رنگ را حفظ می کنند . طرح های رنگ سه گانه با انتخاب سه رنگ که به طور مساوی در خطوط اطراف چرخ قرار می گیرند رنگ  را ایجاد می کنند.اگر می خواهید از کنتراست استفاده کنید ، رنگ های سه بعدی گزینه بسیار مناسبی هستند . برای استفاده از سایر رنگ ها در این دسته می توانید یک رنگ حاکن انتخاب کنید و سایر انتخابهایتان از رنگ های کمرنگ باشد .طرح رنگ سه بعدی برای ایجاد چارت ، نمودار  بسیار عالی هستند زیرا در این نوع طرح ها باید مقایسه بین موارد موجود صورت پذیرد . با این حال، اگر از این طرح رنگی برای ایجاد یک Infographic استفاده می کنید ،  یک رنگ را به عنوان رنگ پس زمینه مانند رنگ زرد یا سبز روشن و رنگ متضاد تیره تر به عنوان رنگ غالب انتخاب کنید .

طرح های رنگی تکمیلی :

 این دسته از رنگ مکمل بر اساس دو رنگ در کنار یکدیگر در چرخ رنگ انتخاب می شود .طرح رنگ مکمل، بزرگترین مقدار کنتراست رنگ را فراهم می کند . به همین دلیل، باید مراقب باشید که چگونه از رنگ مکمل در یک طرح استفاده کنید. بهترین استفاده از یک رنگ مکمل به طور عمده به عنوان رنگ دوم می باشد .طرح رنگ مکمل نیز برای نمودارها و چارت ها مناسب است. کنتراست بالا به شما کمک می کند نقاط مهم و بی نظیر برجسته ای را ایجاد کنید کنید.

طرح تقسیم رنگ تکمیلی :

این طرح شامل یک رنگ غالب و دو رنگ مکمل که مجاور همدیگر هستند تشکیل می شود . در این مدل ایجاد تعادل رنگیی بسیار دشوار است و باید از رنگ هایی با کنتراست بالا استفاده شود . این مدل طرح رنگ برای ایجاد چارت ، نمودار و اینفوگرافیک بسیار مناسب است زیرا دارای رنگ های جذاب است .جنبه مثبت و منفی مدل رنگ مکمل تقسیم کننده این است که شما می توانید از هر دو رنگ در طرح استفاده کنید و کنتراست عالی بگیرید … اما پیدا کردن تعادل بین رنگ ها بسیار کار دشواری است . در نتیجه برای پیدا کردن رنگ و کنتراست مناسب باید زمان زیادی را صرف نمایید .

مهم نیست کدام طرح رنگی را انتخاب کنید، سعی کنید و به یاد داشته باشید که نیازهای گرافیک شما چیست. اگر شما نیاز به ایجاد کنتراست دارید ، سپس یک طرح رنگی را که را که به نیاز شما نزدیکتر است را انتخاب کنید . از سوی دیگر، اگر شما فقط نیاز به پیدا کردن بهترین “مدل رنگی ” دارید پس باید از مدل تک رنگ استفاده کنید چون توسط این مدل می توانید shade  و  tints  های کامل و زیبایی را ایجاد کنید .

به یاد داشته باشید، اگر طرح رنگی با پنج رنگ ایجاد کردید، این بدان معنا نیست که شما باید از تمام پنج رنگ در تمام قسمت های طرح استفاده کنید .گاهی اوقات کافیست تنها دو رنگ حاکم را انتخاب کنید و از آن در طرح استفاده کنید .

ابزارهای رنگ :

تئوری و اطلاعات زیادی جهت فهمیدن رنگ ها ، قرار گیری مناسب رنگ ها در کنار همدیگر وجود دارد . هنگامی که زمان ایجاد یک طرح واقعی می رسد انتخاب رنگ  ، کار کمی دشوار می شود و چقدر ایده ال می شود اگر ابزاری برای این کار وجود داشته باشد و خوشبختانه تعدادی ابزار جهت کمک به شما برای انتخاب رنگ وجود دارد .

1- Adobe Color

یکی از ابزارهای مورد علاقه من برای انتخاب رنگ ها در کنار یکدیگر Adobe Color   میباشد . (Adobe Kuler) این ابزار به صورت آنلاین و رایگان در اختیار عموم می باشد .هنگامی که رنگهای طرح موردنظرتان انتخاب کرده اید، می توانید کدهای HEX یا RGB را به هر برنامه ای کهبرای طراحی استفده می کنید وارد نمایید .این ابزار دارای صدها طرح رنگی از پیش ساخته است. اگر شما کاربر Adobe هستید، می توانید به راحتی تم های خود را  ذخیره کنید.

Illustrator Color Guide :

Illustrator Color Guide ، راهنمای رنگ اجازه می دهد تا یک رنگ را انتخاب کنید و به طور خودکار یک طرح پنج رنگ برای شما ایجاد خواهد کرد ، همچنین یک طیف رنگ و سایه برای هر رنگ در طرح ارائه می دهد . اگر رنگ اصلی خود را تغییر دهید ، راهنمای رنگ ، رنگ های متناظر را در آن طرح تغییر دهید . بنابراین اگر طرح رنگی مکمل را با رنگ اصلی آبی انتخاب کرده باشید ، رنگ اصلی خود را به رنگ قرمز تغییر دهید ، رنگ مکمل نیز از رنگ نارنجی به سبز تغییر می کند.مانند Adobe Color ، راهنمای رنگ دارای تعدادی از حالت های از پیش تعیین شده برای انتخاب نوع طرح رنگی است. این به شما کمک می کند که طرح سبک رنگ مناسب را در برنامه ای که قبلا استفاده می کنید انتخاب کنید و از آن استفاده کنید . پس از اینکه طرح رنگی را که می خواهید ایجاد کرده اید، می توانید این طرح را در ماژول Color Themes ذخیره کنید تا بتوانید در طول پروژهای آینده استفاده کنید.

Preset Color Guides :

اگر شما یک کاربر Adobe نیستید ، احتمالا حداقل یک بار از محصولات مایکروسافت آفیس استفاده کرده اید . همه محصولات Office دارای رنگ های از پیش تعیین شده هستند که می توانید آنها را برای ایجاد طرح های رنگی مورد استفاده قرار دهید . پاورپوینت دارای تعدادی تنظیمات رنگی پیش فرض است که می توانید از آن برای طرح های خود استفاده کنید. اما چگونه می توان رنگ تم ها را پیدا کرد ؟

شما می توانید  تنظیمات را باز کنید و کد های RGB و HEX را که برای رنگهای تم  مورد استفاده قرار گرفته را کپی کنید و در نرم افزاری که مشغول طراحی هستید استفاده کنید .

سایر سایت های مشابه:

paletton           colorcombos              colorschemer

 چند نکته اضافی برای انتخاب رنگ :

  • با یک رنگی که دوست دارید شروع کنید . هر بار که من چیزی را طراحی میکنم ،  با یک رنگ شروع میکنم و طرح رنگی را از آنجا میسازم. اگر شما سعی می کنید  با بیش از یک رنگ شروع کنید ، هماهنگی بین رنگ های  را سخت تر خواهید کرد.
  • طرح های رنگی خود را ذخیره کنید. اگر یک طرح رنگی را که دوست دارید پیدا کنید احتمالا برای شما بعدا مفید خواهد بود. من پیشنهاد نمیکنم از همان طرح رنگی برای هر نمودار یا گرافیکی که ایجاد میکنید استفاده کنید، اما میتوانید همیشه از طرحهای مختلف استفاده کنید.
  • تمرین کنید ، هرچه بیشتر نمرین کنید و طرح های رنگی ایجاد  کنید بهتر است و نتیجه مطلوبتری بدست خواهید آورد. هیچ کس شاهکار خود را برای اولین بار در ایجاد نمی کند .
  •  با توجه به اینکه این برنامه ها دارای تنظیمات از پیش تعریف شده برای انتخاب رنگ هستند اما شما رنگ خودتان را کشف کنید . اجازه ندهید که برنامه تصمیم بگیرد که چگونه از رنگ استفاده کنید

گردآورنده: فاطمه گنج خانلو _ طراحی نوین

منبع : blog.hubspot

لیست مقالات :

لوگوهای طراحی شده با استفاده از 13 دایره

سایت های که هر طراح باید آن را بشناسد

طراحی لوگو به صورت استاندارد

پدر و پسر فتوشاپ دوست

نحوه طراحی یک لوگوی ایده آل ؟

مناسب ترین ماوس برای طراحان و معتادان وب

راه و روش انتخاب رنگ مناسب برای لوگو

پالت رنگ های استفاده شده در فیلم های معروف

آموزش کار با موکاپ ست اداری در فتوشاپ + دانلود

نگاهی به زندگی و آثار کوئن هامِلینک

طراحی فونت از دو طراح برجسته بنام گَتِس و اویتا

سایز پاکت A4 – ابعاد پاکت A4 – قالب پاکت A4

پروژه های تجاری توسط استودیو Concreate

انتخاب رنگ صحیح برای چاپ در فتوشاپ

تئاتر حرکت (The Motion Theatre)

از طراحی پوستر تا دنیای مد

عکس های هوایی خیره کننده از برنهارد لنگ

ادوبی ( فتوشاپ ، ایلستریتور ، ایندیزاین ) با طعم شکلات

40 لوگوی زیبا با استفاده از Blend Mode و Transparency

پر کاربردترین ترین اشکال / نماد /آیکون در طراحی گرافیک

داغ ترین لوگو های طراحی شده در سال 2017

آموزش طراحی لوگو تایپ توسط طراح لوگو اینستا

نرم افزار تایپوگرافی حروف 

فضاهای نگاتیو موجود در لوگوهای معروف جهان

طراحان عزیز به شبکه طراحان ورژن جدید مراجعه کنند | مشتریان گرامی از همین فرم نامنویسی نمایند

فروشگاه

فروشگاه کارت ویزیت، سربرگ و ست های اداری لایه باز

طراحی لوگو

مشاهده نمونه کارها و تعرفه های مخصوص طراحی لوگو و ثبت سفارش