سلام ، امروز با مقاله ای تحت عنوان 10 مورد مهم در رابطه با masking در فتوشاپ ( masking ,clipping mask ) در خدمت شما عزیزان هستیم . امیدوارم مورد توجه شما کاربران عزیز واقع گردد . ?

درصورت مفید بودن مقاله ، لطفا آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

 

لیست سایر مقالات


10 مورد مهم در رابطه با masking در فتوشاپ

Masking ,Clipping Mask

Masking یکی از مهمترین تکنیک ها و مهارت ها است که بایدآن را فرا بگیرید. در این مقاله ما 10 مورد مهم که باید در زمینه Masking بدانید را به شما آموزش می دهیم . پس ما همراه باشید.

1 – استفاده از ابزار گرادینت در ماسک

اگر از ابزار گرداینت برای ماسک استفاده می کنید می توانید یک Masking  نرم یا ملایم با لایه زیرین تصویر خود داشته باشید . یکی از بهترین موردی که باید در رابطه با این ابزار بدانید این است که شما می توانید خیلی سریع و آسان تصویر را آپدیت و ادغام نمایید . جهت درک مطلب به تصاویر ذیل توجه کنید ::- 😀

2 – انجام Clipping Mask  در یک متن

Clipping Mask  یکی از پرکاربردترین راهکارها برای ادغام محتوای متنی یک لایه با یک لایه دیگر است . بخصوص زمانی که می خواهید یک تصویر در داخل یک متن نشان داده شود . برای انجام چنین عملی باید لایه تصویر در زیر لایه متن شما قرار بگیرد و بعد کلید Alt را پایین نگاه دارید و مابین دو لایه کلیک کنید. به این عمل Clipping Mask  می گویند. برای درک بهتر به تصاویر ذیل توجه فرمایید :  ?

3 – ماسک چندگانه

ممکن است بخواهید از یک وکتور یا یک تصویر پیکسلی برای ماسک نمودن استفاده کنید . در بعضی موارد ممکن است مجبور شوید قسمتی از تصویر را انتخاب کنی د، که دارای لبه های پیچیده ای ( ناهماهنگ ) باشدکه در برخی از قسمت ها  لبه های تیز در قسمت های دیگر لبه های با یک استایل متفاوت داشته باشد ، در اینگونه موارد، بهتر است از هر دو نوع ماسک در همان لایه استفاده کنید . ماسک های پیکسل برای جزئیات خوب و پیچیده بهتر هستند، در حالی که ماسک های برداری برای لبه های تیز بهتر است.

نکته : به هیچ عنوان برای لایه بک گراند ماسک ایجاد نکنید .

برای اضافه نمودن ماسک های برداری یا Vector Mask از دو روش ذیل می توانید استفاده کنید :

1 – Layer _______ Vector Mask ________ Reveal all

2 – روی لایه وکتور خود کلیک نمایید و بعد روی آیکون ماسک دو ثانیه مکث نمایید .

4. ماسک های برداری برای لبه های دقیق

همانطور که در مورد قبلی ذکر شد ، ماسک های برداری بهترین استفاده را برای لبه های تیز دارند . در هنگام استفاده از ابزار PEN برای ایجاد خطوط ، استفاده از ماسک برداری دارای گزینه خوب است :

کمترین استفاده از anchor points.
کلید Space را در حین ایجاد یک نقطه پایین نگاه دارید تا به راحتی حرکت کنید.
در حالی که دکمه Alt / Option را نگاه داشته اید ، ابزار پن را انتخاب کنید و اولین point  را ایجاد کنید و در ادامه سایر point ها را ایجاد کنید خواهید دید که تنها آن قسمت مورد نظر شما از تصویر باقی خواهد ماند.
پایین نگه داشتن Command / Ctrl به شما این اجازه را می دهد که پس از اتمام point گذاری های ، میتوانید آنها را حرکت دهید.

5 –  ماسک های پیکسل و براش های خاص

یکی دیگر از مزایای استفاده از ماسک های پیکسل این است که شما می توانید با براش های خاص و یا شیپ های خاص  بر روی ماسک خود کار کنید . هزاران مجموعه رایگان براش فتوشاپ آنلاین وجود دارد که شما به راحتی می توانید به فتوشاپ وارد شوید. برای انجام این کار تصاویر ذیل را مشاهده کنید :

6 –  Density و Feathering

هنگامی که از ماسک پیکسلی و یا برداری استفاده می کنید می توانید با تنظیم پانل Properties ، مقادیر Density  و Feathering راتغییر دهید .

Feathering : هر چه مقدار feather  افزایش پیدا کند محدوده انتخابی نرم تر خواهد بود. هرچه این مقدار کمتر باشد، محدوده انتخاب، لبه‌های تیزتری خواهد داشت.

Density  : برای تنظیم مقدار شفافیت ماسک اعمال شده به لایه مورد استفاده قرار میگیرد . هرچه قدر مقدار بالاتر باشد شفافیت بالاتر می شود.

7 – ماسک  برای اصلاح لبه تصویر

برای انتخاب های پیچیده تر می توانید از گزینه “Mask Edge” از پانل Properties برای بهبود کیفیت لبه ها استفاده کنید. برای انتخاب مو می توانید از گزینه های Smart Radius، Shift Edge و Decontaminate Color استفاده کنید .

8 – Quick Mask

9 – Lock Transparency

Lock Transparency بسیار شبیه به clipping mask است . وقتی شفافیت روی یک لایه داشته باشید و شفافیت قفل را فعال کنید، مطمئن شوید که حاشیه ها یا خطوط را همانند لایه ها حفظ می کنید.

10 – کلیدهای میانبر

  • Alt               :   برای ایجاد حالت ماسک و خارج کردن از حالت ماسک
  • Shift-click  :   برای غیر فعال نمودن لایه ماسک
  • Shift+Alt     :  ورود و خروج از حالت Quick Mask
  • Ctrl-click     :   روی تصویر بند انگشتی ماسک کلیک کنید تا یک انتخاب بر اساس mask edges ایجاد شود .
  • Ctrl+Shift-click  :  روی تصویر کوچک ماسک کلیک کنید تا به یک انتخاب بر اساس mask edges اضافه شود .
  • Ctrl+Alt      :    روی تصویر بند انگشتی ماسک کلیک کنید تا از انتخاب بر اساسmask edges کم کنید .
  • Ctrl+Shift+Alt :  بر روی تصویر بند انگشتی عکس کلیک کنید تا یک تقاطع با انتخاب اصلی خود  و یک لایه جدید بر اساسmask edges ایجاد شود .

گردآورنده: فاطمه گنج خانلو _ طراحی نوین

منابع :

design.tutsplus

شما دوستان عزیز همواره می‌توانید از فروشگاه طرح های لایه باز ما، به تمامی کارت ویزیت‌ها و ست اداری های لایه باز ما دسترسی داشته باشید.

مشتریان عزیز همواره می‌توانند سفارش های طراحی ست اداری ، طراحی لوگو ، طراحی کارت ویزیت ، طراحی کاتالوگ ، طراحی بروشورو… خود را از لینک های مربوطه ثبت نمایند.

طراحان عزیز به شبکه طراحان ورژن جدید مراجعه کنند | مشتریان گرامی از همین فرم نامنویسی نمایند

طراحی لوگو

مشاهده نمونه کارها و تعرفه های مخصوص طراحی لوگو و ثبت سفارش

فروشگاه

فروشگاه کارت ویزیت، سربرگ و ست های اداری لایه باز