سلام ، امروز با مقاله ای تحت عنوان آموزش جامع منوهای برنامه فتوشاپ ( photoshop Menu Bar ) در خدمت شما عزیزان هستیم . امیدوارم مورد توجه شما کاربران عزیز واقع گردد . ?


 

آموزش جامع منوهای برنامه فتوشاپ

photoshop Menu Bar

 

در این مقاله سعی شده است که به صورت کامل  و  آسان ، منوهای موجود در برنامه فتوشاپ را به شما عزیزان آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

در ابتدای این مقاله باید بگیم شاید از جمله موارد مشترک بین منوها نحوه انتخاب آنها می باشد ، برای دسترسی به منوها هم با بردن ماوس روی منوها می تونیم آنها را انتخاب کنید و هم می توانیم با فشاردن کلید Alt + اول حروف منوها آنها را به حالت انتخاب در بیاورید ( مثال : برای انتخاب منوی File با کیبورد _______ Alt + F )

1 – File

در این مقاله تنها گزینه های که کاربرد دارند توضیح داده می شود.

New  : برای ایجاد یک سند جدید

Open : برای باز نمودن یک عکس و یا یک سند (فایل های PSD)

Browse in Bridge : امکان پیش نمایش فایل های PSD و سایر فرمت های تصویری را بدون نیاز به باز کردن آنها خواهید داشت.

Open As :  این گزینه تنها فایل های که دارای پسوندهای فتوشاپ هستند را باز می کند . ( در صورت انتخاب یک عکس فتوشاپ به شما پیغام خطا می دهد که فایل انتخابی پسوند فتوشاپ ندارد . )

Open As Smart object :  فایل انتخابی شما را به صورت اسمارت آبجکت وارد سند می کند .

Open Recent : این گزینه تا 19 فایلی را که اخیرا توسط شما در فتوشاپ باز شده است را بصورت لیست نمایش می دهد .

Close : تنها پنجره ای جاری که شما در آن قرار دارد را می بندد.

Close All : کلیه پنجره های که در برنامه باز می باشد را می بندد .

close and Go to Bridge :  برنامه فتوشاپ شما را می بنند و وارد نرم افزار Bridge می شود . ( در صورت داشتن این نرم افزار )

Save :  هنگامی که می خواهید یک فایل را برای اولین ذخیره نمایید از این گزینه استفاده می کنید که به صورت یش فرض پسوندهای فتوشاپ تنظیم شده است .

Save as : در صورتیکه قبلا فایل ذخیره شده است و می خواهید بر روی فایل تغییراتی ایجاد نمایید و فایل قبلی را نیز داشته باشید از این گزینه استفاده کنید .

Revert : هنگامی که رو یک تصویر تغییراتی اعمال کرده اید و این تغییرات مورد دلخواه شما نیست با کلیک بر روی گزینه Revert عکس به صورت اولیه خود بر می گردد.

Generate ________ Image Assets : با انتخاب این گزینه در فایل جاری فتوشاپ یک فولدر بر روی دسکتاپ شما با  اسم Assets ایجاد می شود در همین فایل فتوشاپ روی یکی از تصاویر موجود کلیک کرده و به انتهای نام آن jpg.  اضافه کنید خواهید دید که آن تصویر به صورت اتوماتیک در آن فولدر ذخیره می شود و هرگونه تغییری که بر روی آن تصویر ایجاد کنید بصورت خودکار آن تغییرات اعمال می شود.

place Embedded  و  Place Linked : این دو گزینه تصویر انتخابی شما را به شکل اسمارت آبجکت وارد سند جاری شما در فتوشاپ می کند و حالا بصورت جداگانه به توضیح این دو میپردازیم :

گزینه اول : تصویر را بصورت اسمارت ابجکت وارد می کند . برای تغییر آن باید دو بار روی ان کلیک کنیم تا در صفحه ای جدید باز شود و تغییرت مورد نظر را اعمال کنیم. به یاد داشته باشید باید تغییرات بر روی خود لایه تصویر اعمال شود نه در لایه ای دیگر چون در هنگام ذخیره کردن هیچ تغییر در فایل اصلی اعمال نمی شود.

گزینه دوم : این گزینه همانند مورد اول عمل می کند با تفاوت اینکه تصویر جز اسمارت ابجکت یک لینک به تصویر اصلی در کامپیوتر شما ایجاد می کند و اگر این تصویر از رو ی سیستم شما پاک شود فتوشاپ اخطار می دهد که فایل پاک شده است لطفا آن را بیابید.

Automate : در این بخش تنها به بررسی چند گزینه میپردازیم :

contact sheet :  با استفاده از این گزینه میتوانید تصویر موجود در یک فولدر را بصورت مرتب و یک اندازه در کنار هم قرار بدهید.

conditional mode : برای تغییر mode رنگی فایل .

Merge HDR : تصاویر انتخابی شما را با یکسری تنطیمات مربوط به hdr  که توسط شما مقادیر تنطیم می شود ادغام می نماید.

photo merge :  عکس های انتخابی شما را در بسته به نحوه قرار گیری آنها با استفاده از ماسک نشان می دهد.

 

 

2 – Edit

undo :  این گزینه شما را به یک مرحله قبل باز میگرداند .

Redo : بعد از استفاده از گزینه undo  این گزینه فعال می شود و یک مرحله شما را به جلو می برد.

Step Forward :  شما را با یک بار کلیک به ابتدا باز می گرداند .

Step Backward : شما را با یک مرتبه کلیک به جایی که قبلا بوده اید باز می گرداند .

Fade :  فیلتر اعمال شده به تصویر را می توانید کمرنگ و یا حتی پاک کنید .

Copy Special : مانند گزینه Copy  عمل می کند با تفاوت اینکه کلیه لایه ها را باهمدیگر ادغام می کند . به زبان ساده تر ، هنگامی که محدوده ای را انتخاب میکند اگر در آن محدوده شیپ ، براش و… در سایر لایه ها بکار برداه باشند نیز کپی می شود .

Copy CSS :  کلیه خاصیت های یک شیپ شما را کپی می کند اما به شکل کد css . برای مثال اگر شما یک دکمه ایجاد نموده باشید و در آن از فونت ، فونت سایز ، رنگ بک گراند و….. استفاده کرده باشید همه آن ویژگیها را به شکل کد کپی می کند . (در Notpad , Dreamweave  می توانید Past  کنید)

Copy SVG : می توانید وکتورها را کپی بگیرد و در وب استفاده کنید .

Copy Layer Styles : اگر شما از Belnding Optionsها برای یک لایه استفاده نموده باشید میتوانید آن استایل ها را کپی بگیرید و برای سایر لایه ها استفاده کنید .

Paste in Place :  یک محدوده ای را با ابزار سکلت انتخاب کنید و این گزینه را انتخاب کنید خواهید دید که در محدودی انتخابی paste  می شود .

Paste into : بعد از کپی محدودی مورد نظر ، حال باید یک محدودی دیگر را برای paste  نمودن انتخاب کنید خواهید دید که در آن قسمت انتخابی paste  اعمال می شود و عمل ماسک و Cliping رخ می دهد. و به یاد داشته باشید قسمت کپی شده را نمیتواند حرکت دهید زیرا تنها در محدودی انتخابی فایل کپی شده نمایش داده می شود.

paste outside : مانند گزینه قبلی می باشد با این تفاوت که قسمت کپی شده خارج از قسمت انتخابی شما paste می شود . به زیان ساده تر ، اگر یک محدودی مربع شکل را برای انجام عمل الحاق انتخاب کرده اید در هنگان انجام اینکار خواهید دید که آن مربع به رنگ سفید رو لایه کپی شده قرار می گیرد .

search :  اگر در فایل خود از متن استفاده کرده باشید می توانید کلمه ، جمله مورد نظر خود را جستجو کنید .

Check Splling :خطاهای متنی را برسی می نماید .

Find and Replace : کلمه مورد نظر شما را می یابد و با کلمه جدید شما جایگزین می کند .

Fill : برای پر کردن محل انتخابی با رنگ ، پترن و ……

Stroke : تعیین رنگ حاشیه برای محل انتخابی شما .

Content- Aware scale : برای تغییر میزان مقیاس لایه انتخاب شما .

Puppet Warp : هنگامی که این گزینه را انتخاب می کنید یک پوشش منحی دار روی تصویر انتخاب شما را می پوشاند.با قرار دادن گیره ( کلیک بر روی نقطه مورد نظر) در نقطه ای از تصویر و سپس نگه داشتن کلید چپ موس ، تصویر را به شکل دلخواه مچاله کنید ولی آن نطقه هایکه ایجاد کرده اید به هیچ وجه تکان نمیخورند .

Perspective Warp :  هنگامی که این گزینه را انتخاب می کنید یک جدول خطی بر روی تصویر شما قرار میگیرد ، ابتدا باید حالت قرار گیری را تنظیم کنید بعد وارد مرحله دوم می شوید که میتوانید تصویر خود را حالت بدهید .

Free Transform : با استفاده از این گزینه می توانید تصویر را بچرخانید ، تغییر اندازه دهید و حتی آن را پیچ و تاب (نوار بالا گزینه Warp) دهید. این گزینه برای ایجاد تصاویر مختلف با اضلاع مورد نیاز بسیار مناسب می باشد.

Transform  : دارای زیر گزینه های زیر می باشد :

again :  اگر یکبار بطور مثال تصویر خود را چرخانده باشد با انتخاب این گزینه تصویر مجدد میچرخد .

scale : برای تغییر سایز و یا مقیاس

Rotate : برای چرخاندن تصویر

Skew :  تصویر را به صورت افقی یا عمودی کج یا مورب می کنند.

Distor :تصویر را در هر جهتی که مایلید امتداد و گسترش دهید.

Perspective : تصویر نمای سه بعدی یا Perspective اضافه کنید.

Warp : برای پیچ و تاب دادن به تصویر

Flip – Horizontal : تصویر را در جهت افقی قرینه می کند .

Flip – Vertical : تصویر را در جهت عمودی قرینه می کند .

Auto – Align layers : به صورت خودکار  یک تصویر پانوراما از مجموعه لایه های انتخاب شده ایجاد می کند. در واقع  این گزینه عناصر مشترک را میان عکس هایی که در لایه های انتخاب شده موجود هستند را بررسی و برای ایجاد یک تصویر پانوراما به کار می گیرد.

Auto-Blend Layers  : زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهید چند عکس را با هم یکی کنید به طوری که رنگ ، ابعاد و ساختار کلی در عین حفظ شدن تغییر کنند . دو تصویر را انتخاب کنید و روی همدیگر قرار دهید و این گزینه را انتخاب کنید یکی از دو گزینه را انتخاب کنید و اوکی کنید بعد از رندر گرفتن شاهد ادغام آن دو تصویر خواهید بود .

Define Brush Preset : برای ایجاد یک براش جدید ( ابتدا شکل مورد نظر را با استفاده از ابزار فتوشاپ ایجاد کنید و این گزینه را انتخاب کنید . براش ایجاد شده توسط شما به لیست براش ها اضافه می شود . )

Define Pattern  : برای ایجاد یک پترن جدید. ( ابتدا شکل مورد نظر را با استفاده از ابزار فتوشاپ ایجاد کنید و یا می توانید از تصاویر آماده استفاده کنید و این گزینه را انتخاب کنید . پترن ایجاد شده توسط شما به لیست پترن ها اضافه می شود )

Define Custom shape :  برای ایجاد یک شیپ جدید ( ابتدا شکل مورد نظر را با استفاده از ابزار فتوشاپ ایجاد کنید و این گزینه را انتخاب کنید . شیپ ایجاد شده توسط شما به لیست شیپ ها اضافه می شود )

Purge :  برای پاک کردن حافظه فایل کپی شده ، حافظه تاریخچه تغییرات انجام شده روی فایل ( History ) و.. استفاده می شود.

Adobe PDF Presets : این گزینه به شما امکان ویرایش و مدیریت برخی تنظیمات را حین کار با PDF می دهد.

Presets : شما می توانید گروه های پیش فرض قلم مو ها ، رنگ ها ، الگو ها ، شکل ها و استایل ها را در این قسمت مدیریت ( ادغام ، تغییر نام و…) کنید.

Remote Connections : این دستور به شما اجازه می دهد که یک وسیله را به صورت بی سیم و از راه دور به نرم افزار فتوشاپ متصل کنید.

Color Settings :  تغییر تنظیمات رنگ فتوشاپ

Assign Profile : این گزینه بخشی از سیستم مدیریت رنگ فتوشاپ است. از این قسمت می توان رنگ های مختلف را برای اسناد فردی اختصاص داد. همچنین می توان این رنگ های اختصاص یافته را غیرفعال کرد.

Convert to Profile : با این گزینه می توان مشخصات رنگ یک تصویر را مدیریت کرد.

Keyboard Shortcuts :  برای تعریف و یا تعییر کلیده های میانبر فتوشاپ .

Menus :  لیست منو های فتوشاپ را مشاهده و می توانید آنها را مدیریت کنید مانند  فعال یا غیر فعال کردن ، اختصاص دادن رنگ به گزینه های هر منو.

ToolBar :  لیست کلیه ابزار موجود در فتوشاپ را نشان می دهد و می توانید آنها را مدیریت کنید مانند حذف ، اضافه ، تغییر کلید میانیر و ….

Preferences :  برای انجام تنظیمات کلی در زمینه زبان ، هیستوری ، خط کش و ……..

3 – Image

Mode :  به کمک این ابزار می توان مد رنگی تصاویر را مشاهده و آنها را تغییر داد. دارای زیر گزینه های به شرح زیر می باشد :

Bitmap : تصویر از رنگ های سیاه و سفید تشکیل می شود.

Grayscale :  علاوه بر رنگ های سیاه و سفید ، ۲۵۶ طیف خاکستری نیز موجود می باشد .

Duotone : این مد را هنگامی می توان فعال کرد که از Grayscale استفاده کرده باشیم. در این مد علاوه براینکه می توان طیف خاکستری را گسترش داد ، می توان رنگ های دیگری نیز به عنوان رنگ های کمکی به تصویر سیاه و سفید اضافه کرد.

Index color :  برای صفحات وب استفاده می شود.حجم و کیفیت تصویر نیز کاهش می یابد.

RGB color :  برای استفاده در مانیتور های رنگی و نمایشگر ها استفاده می شود . همچنین پیشنهاد می شود برای کار با تمام امکانات فتوشاپ از این مد و یا مد Lab استفاده کنید.

CMYK color :  برای کار چاپ استفاده می شود. در صورت کار با مد CMYK باید این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است تصویر چاپ شده با تصویری که در مانیتور مشاهده می کنید تفاوت رنگ داشته باشد.

Lab color : تمام رنگ هایی که با چشم قابل مشاهده هستند را پوشش می دهد.

Multi channel :  برای چاپ های تخصصی به کار می رود . هر کانال را به ۲۵۶ رنگ خاکستری تبدیل می کند.

Bits/Channel : عمق رنگی تصویر براساس تعداد رنگ برای هر پیکسل رنگی تعریف می شود. این گزینه به صورت پیش فرض و معمول ۸ بیت می باشد ۸ بیت به معنای ۲ به توان ۸ رنگ در هر پیکسل است و برای تصاویر با کیفیت بالاتر ، این مقدار می تواند ۱۶ و یا ۳۲ بیت تعریف شود.

Adjustments : از این قسمت می توان رنگ ، شفافیت ، روشنی ، تیرگی و کیفیت کلی تصاویر را  تغییر داد. این قسمت دارای زیر گزینه های به شرح زیر می باشد :

rightness‌/‌Contrast  : تنظیم کنتراست و نور تصویر

Level : تنظیم روشنایی در سه سطح تیره ، روشن و خاکستری

Curves : تنظیم نور و رنگ تصویر در ۱۶ سطح روشنایی

Exposure : تولید تصاویر HDR به کمک تنظیمات پیشرفته نور (  حداقل وجود سه عکس برای فعال شدن گزینه الزامی میباشد )

Vibrance : تنظیم غلظت رنگ تصویر به صورت غیرخطی

Hue‌/‌Saturation : تنظیم غلظت رنگ تصویر به صورت خطی

نکته : تاثیر Vibrance بیشتر در رنگ های رقیق و تاثیر Hue‌/‌Saturation در تمامی رنگ ها می باشد.

Color Balance : تنظیم رنگ تصویر باتوجه به رنگ های مکمل

Black & White : سیاه و سفید کردن تصویر

Photo Filter : شبیه سازی لنز دوربین با استفاده از فیلتر های عکاسی

Channel Mixer : ایجاد تصویر بهتر با ترکیب کانال های رنگی

Color Lookup : تغییر در رنگ بندی های تصویر با انتخاب تنظیمات پیش فرض

Invert : نگاتیو کردن تصویر

Postrize : کاهش رنگ های تصویر برای چاپ دستی

Threshold : افزایش کنتراست و همچنین سیاه و سفید کردن تصویر

Gradient Map : ایجاد شیب رنگی روی تصویر با امکان تغییر در رنگ و طرح مورد نظر

Selective Color : پیاده سازی تغییرات روی رنگ خاصی از تصویر

Shadows/Highlights : تنظیم سایه و هایلایت بر روی تصویر

Desaturate : برای سیاه و سفید نمودن تصویر

Match color :  برای فعال شدن این گزینه ابتدا دو تصویر را وارد سند خود کنید ، یکی از تصویرها را انتخاب کنید ، در قسمت source  نام تصویر بعدی را انتخاب کنید  سپس بع تنظیم شخصی بپردازید خواهید دید که تصویر انتخابی شما بر اساس رنگ مبدا تغییر می کند .

Replace color : براساس رنگ Foreground  تغییر رنگ را ایجاد می نماید . دارای دو گزینه image , selection  می باشد ، اگر قسمت خاصی از تصویر را انتخاب کرده اید روی سلکشن کلیک کنید و یا اگر می خواهید به کل تصویر اعمال شود روی ایمیج کلیک کنید .

Equalize : اگر تصویر شما کمی تیره است و می خواهید آنرا کمی روشن کنید گزینه مناسبی می باشد.

Auto Tone، Auto Contrast و Auto color : این سه گزینه به صورت خودکار نور ، رنگ ، تیرگی و روشنایی تصویر را تنظیم می کنند. از این گزینه می توان برای افزایش کیفیت تصاویر استفاده کرد. برای تنظیم موارد ذکر شده ابتدا می توانید از این سه گزینه استفاده کنید در صورتیکه جواب دلخواه را دریافت نکردید از گزینه های موجود در ادجاسمنت استفاده کنید.

Image Size : این دستور به شما اجازه می دهد تا ابعاد و همچنین رزولیشین تصویر را تغییر دهید.

Canvas Size : با استفاده از این گزینه تنها می توانید ابعاد بوم و زمینه کار فتوشاپ را تا اندازه مورد نیاز کوچک کنید (محتوای داخل بوم بدون تغییر باقی میمانند) ، در این قسمت نیز می توانید با واحد های اندازه گیری مختلف کار کنید و چگونگی کوچک شدن بوم را نیز مشخص کنید.

Image Rotation :  تصویر را در حالت های مختلف چرخاند.

Crop :  به کمک این دستور می توان محتویات مورد نظر تصویر را برش و یا آنکه تصویر را به اندازه های دلخواه تغییر اندازه داد.

Trim : این دستور به صورت خودکار محتویات اضافه بومی را که در آن در حال طراحی هستید حذف می کند. البته قابل ذکر است که شما می توانید تعیین کنید که این مقدار از کدام سمت بوم در نظر گرفته شود و یا آنکه حذف این بوم بر چه اساس صورت گیرد.

Reveal All : دستور Reveal All تمام قسمت های مخفی تصویر را به شما نشان می دهد. منظور از قسمت های مخفی، آن قسمت هایی از تصویر هستند که به علت اندازه زیاد خارج از بوم فتوشاپ قرار گرفته اند.

Duplicate : این دستور یک کپی از لایه مورد نظر شما می گیرد.

Apply Image : به کمک این دستور می توان برخی تنظیمات و مشخصات مربوط به یک عکس مانند نوع فرمت ، شفافیت ، کانال های رنگی و.. را تغییر داد.

Calculations : این دستور بسیار شبیه دستور Apply Image عمل می کند با این تفاوت که دستور بالا لایه ها و کانال ها را ترکیب می کند اما این دستور تنها کانال ها را ترکیب می کند. همچنین با اجرای این دستور تصویر سیاه و سفید می شود و امکاناتی برای تنظیم مشخصات تصویر مشابه آنچه در بالا گفته شد به ما می دهد.

Variables : با استفاده از این دستور می توان قالب هایی را از پیش تعیین کرد. بنابراین برای ساخت سندها و فایل های مشابه کار بسیار سریعتر پیش خواهد رفت.

Apply Data Set : پس از آنکه به کمک دستور Variables قالب ایجاد کردید ، می توانید نوشته ها و تصاویر قالب ها را به کمک این دستور در محیط فتوشاپ اجرا کنید.

Trap : این دستور که بیشتر برای کارهای چاپی مورد استفاده قرار می گیرد.

Analysis : همانطور که از نام این دستور پیداست ، از آن برای تجزیه و تحلیل داده ها در تصاویر علمی ، شمارش اشیاء ، تنظیم نقاط داده ها و ضبط اندازه گیری استفاده می شود. اگر مقاله جعبه ابزار را مطالعه نموده باشید به خاطر می آورید که  این دستورات نیز به صورت ابزار در قسمت  Eyedropper  موجود می باشد .

 

4 – Layer

New : همانطور که از اسم این گزینه مشخص است ، به ایجاد یک بخش جدید میپردازد . دارای زیر گزینه هایی به شرح زیر می باشد :

Layer : برای ایجاد یک لایه جدید .

Layer from Background : نام لایه را می توانیم تغییر دهیم و از حالت قفل نیز خارج کنیم .

Gropu : میتونیم چند لایه را باهمدیگر گروه بندی کنیم .

Group from layer :

Art Board : برای ایجاد آرت برد استفاده می شود . یعنی می توان در یک صفحه چند بوم داشت .

Art Board from group : آرت بردهای ایجاد شده را گروه بندی کنیم .

Art Bord from layers :

Layer via copy : عمل کپی کردن لایه را انجام می دهد .

Layer via cut : عمل کات کردن لایه را انجام می دهد .

Duplicate Layer :  یک کپی از لایه انتخاب شده ایجاد می کند.

Delete : این دستور لایه انتخاب شده را حذف می کند. دارای دو زیر گزینه میباشد :

layer : لایه انتخاب شده حذف خواهد شد. ( دستور Delete قادر به حذف لایه های مخفی نمی باشد)

Hidden layer : لایه مخفی انتخاب شده حذف خواهد شد.

Rename Layer : با این دستور می توان نام لایه انتخاب شده را تغییر داد .

Layer Style :  امکاناتی همچون افکت ها و سایه ها ، تغییر رنگ ، حاشیه و… را در اختیار ما قرار می دهد. ( در  مقاله های آینده بصورت اختصاصی به ایم مبحث میپردازیم )

Smart Filter :  برای حذف و غیرفعال کردن ماسک و فیلتر ها استفاده می شود. به یاد داشته باشید که جهت فعال شدن این گزینه باید حتما لایه شما اسمارت آبجکت باشد . بعد از اعمال هر فیلتری بر روی تصویر انتخابی شما ، روی لایه فیلتر اعمال شده که در پایین تصویر نمایش داده میشود کلیک کنید و حال به این گزینه رجوع کنید خواهید دید که فعال شده است .

New Fill Layer : برای رنگ آمیزی بوم خود از این گزینه می توانید استفاده کنید ، دارای سه زیر گزینه میباشد :

solid color : توسط رنگ انتخابی شما بوم پر خواهد شد .

gradient : بوم را می توانید توسط گرادینت پر کنید .

pattern : بوم را توسط پترن ها پر کنید .

New Adjustment Layer :  این گزینه را بصورت کامل در منوی Image  توضیح داده ایم .

Layer Mask : به کمک این دستور می توانید ماسک ایجاد کنید همچنین می توانید ماسک های موجود را غیرفعال ، مخفی و یا حتی حذف کنید. دارای زیر گزینه های میباشد که جهت درک بهتر آنها آموزش ایجاد حالت بیرون زدگی عکس از قاب و مقاله مربوط به ماسک ها  را مطالعه فرمایید.

Vector Mask : این دستور مانند دستور بالاست با این تفاوت که به شما امکان کار کردن با vector-based را می دهد. مقاله مربوط به ماسک ها  را مطالعه فرمایید.

Create Clipping Mask : این دستور اجازه می دهدلایه انتخابی شما در دل لایه زیرین خود قرار بگیرد . بطور مثال شما یک تصویری دارید که میخواهید آن تصویر شکل مثل به خود بگیرد میتوانید از این گزینه استفاده کنید . در مقاله مربوط به ماسک ها یک مثال در این مورد در رابطه با متن ها زده شده است لطفا مطالعه فرمایید .

Smart Objects : لایه انتخابی شما را به اسمارت آبجکت تبدیل می نماید . در اسمارت آبجکت ها تصویر اصلی شما از بین نمی رود . دارای زیر گزینه های مانند تبدیل بع یک لایه عادی ، ادیت نمودن اسمارت ابجکت و……

New Layer Based Slice : این دستور که بیشتر برای طراحان وب کاربرد دارد، لایه ها را بر اساس محتوا بخش بندی می کند.

Arrange :  برای جابه جایی لایه ها می باشد میتوان از این گزینه استفاده نمود .

Front : برای بردن لایه در بالاترین جایگاه  استفاده می شود.

Back :  برای پایین بردن لایه در پایین ترین جایگاه استفاده می شود.

Bring Forward :  لایه را به یک لایه بالاتر انتقال می دهد .

Send Backward : لایه را به یک لایه پایین تر از خود انتقال می دهد.

Combine Shapes : از این گزینه برای ترکیب شیپ ها استفاده می شود. دارای زیر گزینه های به شرح ذیل می باشد :

unite shape , subtract front shap , unite shape at overlap , subtract shapes at overlap از این گزینه ها برای کم کردن دو شیپ از هم استفاده می شود . لطفا این گزینه ها را امتحان کنید تا نحوه عملکرد آنها متوجه شود چون توضیح عملکرد این گزینه ها با زبان نوشتاری بسیار دشوار است .

Align :  برای ترازبندی دو تصویر ، متن با شیپ و ….. با همدیگر استفاده میشود . دارای 6 زیرگزینه می باشد .

Distribute : این دستور عمل تراز کردن محتوا را برای سه یا تعداد بیشتری از لایه ها را در امتداد لبه های جسم یا امتیاز مرکز انجام می دهد.

Lock Layers/Lock All Layers in Group : با انتخاب یک گروه و اجرای این دستور، تمام لایه های موجود قفل خواهند شد. همچنین می توان تعدادی لایه را انتخاب و سپس به وسیله این دستور آنها را قفل کرد.

Link Layers : این دستور لایه ها را به یکدیگر متصل می کند. تغییر مکان یا اندازه یکی از لایه ها باعث تغییر مکان یا اندازه سایر لایه ها با نسبت یکسان خواهد شد.

Select Linked Layers : این دستور تمام لایه های که به یکدیگر متصل شده را به حالت انتخاب تغییر خواهد داد.

Merge Layers : لایه های انتخابی را باهم ادغام می کند .

Merge Visible : این دستور تمام لایه ها و گروه های ” قابل مشاهده ” را به صورت یک لایه ذخیره خواهد کرد.

Flatten Image : این دستور تمام لایه ها و گروه ها حتی آنهایی که مخفی هستند را با لایه پس زمینه ادغام خواهد کرد.

Matting : این دستور پیکسل های اضافی لبه های جسم را که از صفحه اصلی جدا شده اند حذف می کند. پس از اجرای این دستور ، لبه های جسم تمیز تر و طبیعی تر جلوه خواهند کرد. این گزینه بر روی شیپ ها اعمال نمیشود .

 

 

5 – Tyep

Add fonts from typekit : هنگامی که روی این گزینه کلیک کنید یک ایکون سبز رنگ به قسمت فونت ها اضافه میشود که با کلیک بر روی آن آیکون شما به سایت typekit.com هدایت می شوید . این سایت قابل دسترس برای کشور ایران نمی باشد .

Panles : در این قسمت به تنطیمات پیشرفته تر برای متن خود دست پیدا می کنید .

paragraph panel : کارهایی همچون ترازبندی ، کشیدگی و…… را می توان تنظیم نمود .

Charecter panel : فونت ، سایز، رنگ ، فاصبه خطوط و….. را میتوان تنظیم نمود .

Glyphs panel :  یک کیبورد کوچک به شما می دهد با دابل کلیک بر روی حروف ها میتوانید عمل تایپ را انجام دهید .

Anti – Alias :  برای توپر ، نازک ، ضخیم و….. حروف را میتوانید تنطیم کنید.

Open type :  دارای ویژگی های بسیاری است که هنگام کار با متن فعال شود. بسیاری از ویژگی ها نیز در پانل کاراکتر موجود است. در تصویر ذیل مکان قرار گیری ابزار این گزینه را برای شما عزیزان مشخص نموده ام .

Extrude to 3D : با استفاده از گزینه می توانید متن خود را به متن سه بعدی تبدیل کنید .

Create Work Path : متن را به مسیرهای تبدیل میکند که با استفاده از ابزار path selecthion میتوانید انرا ادیت کنید .

Convert to shape : متن را به شیپ تبدیل می کند و تمام آپشن هایی که به یک شیپ تعلق دارد نیز به یه متن تبدیل شده نیز تعلق میگیرد.

Rasterize Type Layer : متن را به یک لایه عادی ( پیکسل ) تبدیل می کند .کارهای خاصی نمیتوان بر روی آن اعمال کرد ، خیلی محدود می شود . از جمله کارهای که میتوان اعمال کرد فیلتر ، تغییر رنگ و یا پاک کردن با پاکن …..

Warp Text :  میتوانید حالت های مانند منحنی ، ماهی و ….. تبدیل کنید .

Font Preview Size : همانطور که از اسم این گزینه مشخص است میتوانید سایز فونت خود را تغییر بدهید .

Huge : بزرگترین سایزی که در دسترس است .

Small  : کوچکترین سایزی که در دسترس است .

None : نرمالترین سایز در دسترس .

Language Options : این گزینه مربوط به تنظیمات زبان نوشتاری شما می باشد .

Update All Text Layers : در کنار متن شما یک علامت مثلث خاکستری قرار می گیرد بدلیل اینکه فایل ( بیت مپ ) را از یک فتوشاپ ورژن قدیمی وارد ورژن جدید نموده اید . این گزینه لایه را به وکتور تبدیل میکند .

Replace All Missing Fonts : هنگامی که فونت استفاده شده شما در لیست فونت ها موجود نمی باشد یک مثلث زرد رنگ کنار متن شما قرار می دهد . این گزینه یک فونتی را جایگزین فونت از دست رفته می نماید.

Paste Lorem Ipsum : متنی را از لورم ایپسوم در سند شما paste می کند .

 

6 – Select

All : کل لایه شما را انتخاب می کند.

Deselect : لایه شما را از حالت انتخاب خارج می کند .

Reselect : ناحیه انتخابی قبلی شما را مجدد در حالت انتخاب قرار می دهد .

Inverse : کل لایه را به غیر از قسمتی که شما انتخاب کرده اید را به حالت انتخاب در می آورد .

All Layer : همه لایه ها را انتخاب میکند . موارد قبلی تصویر را انتخاب می کردند این گزینه خود لایه را انتخاب می نماید.

Deselect Layer : لایه های انتخابی را از حالت انتخاب خارج می کند .

Find layer : لایه را انتخاب می کند . اسم لایه خود را در قسمت راست پنل لایه ها بنویسید .

Isolate layer : عمل فیلترینگ را روی لایه ها اعمال می کند . شما میتوانید لایه ها را براساس نام ، فیلتر اعمال شد به لایه و…… فیلترینگ کنید و آنها بیابید .

Color Range : انتخاب براساس تشابه رنگی محتوای لایه

Select and Mask : قسمت انتخاب شده را به یک لایه ماسک تبدیل می نماید .

Modify : جهت اعمال تغییرات

Similar : انتخاب تمامی رنگ‌های مشابه در یک قسمت انتخاب شده

Transform Selection : تغییر اندازه یا جابه‌جایی محدوده انتخابی

Edit Quick mask mode : این نوع سلکت نمودن عکس بصورت کامل در مقاله 10 مورد مهم در رابطه با masking در فتوشاپ توضیح داده شده است.

Lode selection : سلکشن زخیره شده را می توانید بر روی یک تصویر دیگر لود کنید .

Save selection : یک محدوده ای را انتخاب کنید و این گزیته را انتخاب کنید ، شما می توانید این سکلکشن خود را دخیره کنید .

7 – Filter

در این بخش تنها بصورت مختصر به بررسی گزینه ها میپردازیم . در مقاله بعدی بصورت اختصاصی و کامل این منو را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

نکته ! اگر این گزینه فعال نبود لطفا  (Mode ( RGB  رنگ خود را تغییر دهید .

Convert for smart object : برای حذف و غیرفعال کردن ماسک و فیلتر ها استفاده می شود. به یاد داشته باشید که جهت فعال شدن این گزینه باید حتما لایه شما اسمارت آبجکت باشد . بعد از اعمال هر فیلتری بر روی تصویر انتخابی شما ، روی لایه فیلتر اعمال شده که در پایین تصویر نمایش داده میشود کلیک کنید و حال به این گزینه رجوع کنید خواهید دید که فعال شده است .

Filter Gallery : دارای مجموعه ای از  فیلترها می باشد .

Adaptive Wide Angle : تصویر شما را به حالتی تبدیل میکند که گویا از لنز دوربین گرفته شده .

Camera Raw Filter : از این فیلتر جهت تنظیم نور ، حذف قرمزی چشم ،  تنظیم و کنترل رنگ ،تنظیم سیاه و سفیدی عکس ، دادن جلوه های زیبا ، حذف و ترکیب نقطه مخدوش ، ناهمانگ با قسمت های دیگه ی تصویر ، تنظیم و کنترل سایه ها ،روتوش فوق العاده سریع و کاربردی .

Liquify : در مقاله تبدیل عکس به کاریکاتور نحوه استفاده از این ابزار به صورت کامل شرح داده شده است .

Vanishing point : حذف ایتم های اضافی در عکس ، پرسپکتیو نمودن تصویر تنها با چند کلیک و……

Blur : اعمال محو شدگی به کل تصویر

Blur Gallery : اعمال محو شدگی به قسمت هایی از تصویر

Distort : اعمال حالت های ناهموار به تصویر

Noise : برای ایجاد گرد و غبار ، توزیع رنگ بصورت تصادفی ، اضافه نمودن نویز و……

Pixelate : تصویر را به پیکسل های کمتری تقسیم می کند ، نقطه نقطه و شطرنجی نمودن تصویر

Render :تکمیل طرح شما با استفاده از افکت های نوری ، شبیه سازی تابش نور روی لنز دوربین

Sharpen : افزایش وضوح تصویر به صورت هوشمند

Stylize : ایجاد سبک های خاص به تصویر ( افکت باد ، افکت ابر، برجسته سازی )

8 – view

Proof setup :  برای تغییر مد رنگی میتوان از این گزینه استفاده نمود.

Proof color : هنگامیکه مد رنگ خود را برای چاپ روی cmyk  تنظیم نموده اید و می خواهید همان رنگ در چاپ مشاهده شود این گزینه میتوانید کمک کند .

Gamut Warning : رنگ های که امکان دارد در چاپ به درستی چاپ نشود را نشان می دهد .

Pixel Aspect Ratio : پیکسل هارو به حالت مربع و استاندارد تصاویر تبدیل کنید و یا به عبارتی تصویر را به سایز واقعی خود نشان می دهد همیشه روی گزینه Square قرار دهید .

snap : باعث می شود هنگام جابه جایی تصویر ، لبه ها ، خطوط راهنما و…. آن به بوم میچسبد .

Guides : خطوط راهنما
Grid : شبکه موجود در تصویر
Slices : برش های تصویری
Document Bounds : لبه های تصویر

 

9 – Window

Arrange : از طریق این گزینه میتوانید نوع حالت نمایش محیط فتوشاپ را مدیریت نمایید.

workspace : با استفاده از این گزینه می توانید نوع حالت نمایش قسمت سمت راست فتوشاپ را به چند حالت  دیگر حالات تغییر دهید و خواهید دید که در هر مد چه آپشن های اضافه و کم می شود.

Extensions : با استفاده از این گزینه می توانید یکی از دو ابزار کاربردی Adobe color Theme و  Recent Files را فعال کنید.

سایر گزینه ها مربوط به نمایش یا عدم نمایش پنجره ها در فتوشاپ می باشد.


گردآورنده: فاطمه گنج خانلو _ طراحی نوین

 

شما دوستان عزیز همواره می‌توانید از فروشگاه طرح های لایه باز ما، به تمامی کارت ویزیت‌ها و ست اداری های لایه باز ما دسترسی داشته باشید.

مشتریان عزیز همواره می‌توانند سفارش های طراحی ست اداری ، طراحی لوگو ، طراحی کارت ویزیت ، طراحی کاتالوگ ، طراحی بروشورو… خود را از لینک های مربوطه ثبت نمایند.

حمایت از تیم آموزشی طراحی نوین

  • آموزش های ما به صورت رایگان تولید می‌گردد، در صورت تمایل می‌توانید جهت حمایت از تیم آموزشی طراحی نوین از طریق فیلد زیر مبلغ دلخواهتان را پرداخت نمایید.

فروشگاه

فروشگاه کارت ویزیت، سربرگ و ست های اداری لایه باز

طراحی لوگو

مشاهده نمونه کارها و تعرفه های مخصوص طراحی لوگو و ثبت سفارش